Zimowe spotkanie polskich szybowników – GSS Żar, 17 stycznia 2015

To już bodaj dwudziesty raz spotkali się polscy szybownicy w Górskiej Szkole Szybowcowej Żar by omawiać miniony sezon, snuć plany na sezon następny, uhonorować tych, którzy osiągnęli sukcesy w minionym roku, omawiać ciekawe zagadnienia związane z szybownictwem i tak po prostu spędzić ze sobą czas. Organizatorem spotkania był jak zwykle Jurek Kolasiński, któremu w tym roku pomagał Piotr Jarysz. W godzinach południowych spotkali się członkowie Klinika Kolasiński Gliding Team. Omówili miniony sezon, który obfitował w ogromne sukcesy naszej grupy. Na odnotowanie zasługuje: tytuł wice mistrza świata w klasie 18-m Łukasza Wójcika oraz wykonanie przez niego przelotu warunkowego do odznaki 1000 FAI, doskonałe miejsca na zawodach na Słowacji Adama Czeladzkiego, tytuł mistrza Polski w klasie klub Leszka Dudy, doskonałe wyniki na mistrzostwach świata w klasie `15 metrów Łukasza Grabowskiego, powrót do pełnej formy zawodniczej Piotrka Jarysza, oraz wykonanie najdłuższego przelotu w Polsce (1020 km) przez Jurka Kolasińskiego okraszone rekordem Polski na trójkącie FAI długości 1114,5 km wykonanym w ostatnim dniu starego roku w Namibii. Równie radosną wiadomością jest powiększenie szeregów Teamu o młodego i uzdolnionego pilota – Jacka Flisa – reprezentanta Polski na tegoroczne Mistrzostwa Świata Juniorów w Australii.

W godzinach popołudniowych odbyła się konferencja teoretyczna. Pierwszy wykład wygłosił Zbyszek Siwik przybliżając prace meteorologa szybowcowego, następnie Łukasz Wójcik podzielił się swoimi doświadczeniami w stosowaniu prognoz meteorologicznych w lataniu wyczynowym. Równie ciekawy był wykład Sebastiana Kawy, który mówiący o jego podejściu do prognoz meteo. Następnie Jacek Bogatko omówił zagadnienia związane z bezpieczeństwem latania szybowcowego. Marek Jóźwicki podzielił się z zebranymi dorobkiem działalności Karkonoskiego Stowarzyszenia Szybowcowego. O swojej wyprawie do Namibii opowiadał Jurek Kolasiński. Adam Czeladzki przedstawił efekty pracy nad dostosowaniem szybowca JS 1 do sterowania przez pilota niepełnosprawnego. W drugim referacie podzielił się swoimi doświadczeniami z latania w afrykańskich burzach. Jego spostrzeżenia były ogromnie ciekawe i warte przemyślenia. Emocje sięgnęły zenitu gdy doszło do debaty poświęconej przyszłości CSS Leszno i GSS Żar. Moderatorem tej części obrad był Jurek Kolasiński, natomiast uczestnikami: Prezes AP: Włodzimierz Skalik, Przewodniczący Rady GSS: Marcin Prusaczyk, Przewodniczący Rady CSS: Stanisław Haczyński, Vice Przewodniczący Rady CSS: Marek Szumski. Wszyscy obecni na sali mogli się przekonać jak trudny jest to problem i ile wymaga zaangażowania i dobrej woli wielu ludzi by można było osiągnąć poprawę funkcjonowania tych dwóch ośrodków. Na zakończenie obrad wystąpił trener szybowcowej kadry narodowej Jacek Dankowski, który omówił miniony sezon szybowcowy i nakreślił plany na rok 2015. Przedstawił także korzystne zmiany w podziale przestrzeni powietrznej nad Polską.

Po obradach nastąpiło wręczenie nominacji do szybowcowej kadry narodowej. Z radością odnotowujemy, że w gronie wyróżnionych pilotów znaleźli się członkowie naszego Teamu: Łukasz Wójcik, Łukasz Grabowski i Leszek Duda. Obaj Łukasze będą reprezentować Polskę na tegorocznych szybowcowych mistrzostwach Europy (Łukasz Wójcik w klasie otwartej, a Łukasz Grabowski w klasie 15 m). Miłym akcentem ceremonii było wręczenie Jurkowi Kolasińskiemu pucharu Prezesa aeroklubu Polskiego za wykonanie najdłuższego przelotu w Polsce w roku 2014. Był to lot o długości 1020 km wykonany w dniu 6 czerwca 2014. Towarzyska część spotkania trwałą do późnych godzin nocnych. Nie ma się czemu dziwić. Wszak szybownictwo to nie tylko rywalizacja sportowa, ale przede wszystkim ogromna wzajemna przyjaźń.

JK