Trzeci dzień ? widać postępy:) długale na trasie, 18tki w powietrzu, my na ziemi:(

Jadąc dzisiaj na lotnisko czułem, że dzisiejszy dzień będzie ciekawszy od wczorajszego. Miałem nadzieję, że bardziej… Od rana w porównaniu do dnia poprzedniego, widać było sporo mniej zachmurzenia, szczególnie niskiego. Na porannej odprawie otrzymaliśmy podobną do wczorajszej obszarówkę, tym razem z czasem oblotu 2 godziny. Grid ponownie na 12.30, a starty 13ta.

Nie było pośpiechu, lecz dosyć szybko poskładaliśmy i zatankowaliśmy ?LI?. Ok. 11tej zagridowani wróciliśmy na odprawę z Jackiem. Omówiliśmy pogodę i warianty oblotu trasy, po czym udaliśmy się jeszcze na kawkę. Starty rozpoczęły się planowo, lecz na niebie było już bardzo dużo stratocumulusów, altocumulusów i innych nielubianych przez nas chmur. Pierwsze w powietrze poszły długale i 18tki, 15tki stały na końcu. Podstawa, którą zgłosili po wyczepieniu Janusz i Mirek wynosiła zaledwie 850m. Na długie skrzydła może i to wystarczy, ale na nasze krótkie skrzydełka raczej nie. Po wypuszczeniu 18tek wstrzymano więc holowanie. Pogoda z minuty na minutę ulegała znacznemu pogorszeniu. W godzinę po rozpoczęciu startów ziemnych nie było już widać perspektyw na oblot dzisiejszej trasy. Kierownik sportowy zadecydował o otwarciu startu dla klasy otwartej, odwołał jednak trasę osiemnastkom i kazał im w pół godziny wylądować nalotnisku. My w tym czasie czekaliśmy, aż zwolni się murawa, by móc się ściągnąć na stojanki. Tymczasem lecące na trasie nasze szybowce zgłaszały słabe noszenia, podstawy obniżające się miejscami do 550m i duże rozlane obszary bez noszeń.

My po zjechaniu z lotniska, spakowaliśmy asw do wózka i pojechaliśmy do baru lotniskowego. Tam na trackingu mogliśmy śledzić najlepszą szóstkę openów, w tym Janusza. Miło było oglądać samotnie lecącego VX walczącego w tych trudnych warunkach podczas, gdy cała reszta szybowców wiozła się w peletonie za kilkoma dobrymi pilotami. No cóż, podobno tak się lata w klasie otwartej. Szkoda, że Januszowi nie udało się oblecieć trasy, ale i tak wypadł bardzo dobrze. No może i nam jutro będzie dane polecieć i powalczyć:)

Łukasz