Szybowcowe Spotkanie na Żarze 16 stycznia 2010

Zar2

Już po raz kolejny zjechali na Żar piloci szybowcowi z całej Polski by wspólnie spędzić czas. A było to tym razem spotkanie bardzo aktywne. Już w piątek 15 stycznia wielu pilotów szlifowało formę na trasie narciarskiej. Utrzymujący się mróz i oblodzony stok sugerowały by na następny dzień dobrze przygotować narty i naostrzyć krawędzie. Od samego rana ruszył bowiem bój o prymat w zjeździe slalomem gigantem. Niestety z powodu nadmiaru śniegu odwołano konkurencję lądowania na celność. Zmagania na trasie slalomu zrekompensowały jednak tę decyzję.

Po pierwszym przejeździe na prowadzenie wyszedł Łukasz Kołek z doskonałym czasem 27,48 sek. Tuż za nim uplasowali się: Mateusz Stupka (27,76 sek) i Mirosław Tronkowski (28,00 sek). Drugi przejazd był nie mniej emocjonujący. Brawurowy atak Mirka Tronkowskiego i w efekcie rewelacyjny czas 26,70 sek dał mu zwycięstwo w zawodach. Drugą lokatę utrzymał Mateusz Stupka (27,16 sek), a na trzecią pozycję awansował Adam Sadowski (27,70 sek). Natomiast Łukasz Kołek mimo doskonałego przejazdu (28,49 sek) spadł na piątą pozycję. Po obiedzie rozpoczęła się konferencja szybowcowa wypełniona ciekawymi referatami. Na wstępie Jurek Kolasiński przedstawił sylwetkę niedawno zmarłego Henryka Muszczyńskiego. Swoją prelekcję zakończył prośbą do wszystkich pilotów by włączyli się w akcję wzniesienia pomnika na grobie Mistrza. Ogromne zainteresowanie wzbudziło wystąpienie inż. Bogumiła Beresia poświęcone projektowi Diana 2. Pytaniom do prelegenta nie było końca. Kolejnym tematem były loty długodystansowe w Polsce. Prelekcję dotyczącą warunków pogodowych na tysiąc, drogą internetową , przedstawił Zbyszek Siwik. Kolejno Artur Rutkowski omówił aktualny stan podziału przestrzeni powietrznej Polski i możliwości „wykrojenia” w niej obszarów do lotów długodystansowych. Ogromne zainteresowanie wzbudziły prezentacje Sławka Panasiuka i Marka Kornecia barwnie ilustrujące długie przeloty na sudeckiej fali. Na zakończenie konferencji trener kadry narodowej Jacek Dankowski przedstawił swoje plany na nadchodzący sezon. Ostatnim prelegentem był przewodniczący Komisji szybowcowej Tomasz Rubaj, który wprowadził uczestników w tematykę prac komisji. A że pakiet spraw wymagających uregulowania jest ogromny to cieszyć się należy, że zajmuje się nimi tak kompetentna i pracowita osoba jaka jest Tomek wraz z aktywnymi członkami komisji. Poszczególne prelekcje przeplatane były recytacjami wierszy Anny Magdaleny Mróz w wykonaniu samej autorki. Mam nadzieję, że taka konstrukcja obrad przypadła do gustu uczestnikom konferencji, którzy szczelnie wypełniali sale konferencyjną. Zaraz po obradach rozpoczął się uroczysty bankiet, podczas którego wręczono dyplomy i nagrody zwycięzcom slalomu, zwycięzcom memoriału im. Ryszarda Bittnera i Szybowcowego Pucharu Polski. Jak zwykle trener wręczył nominacje do szybowcowej kadry narodowej i szybowcowej kadry narodowej juniorów, a Skrzydlata Polska uhonorowała najlepszych pilotów dyplomami Złotego Cumulusa dla Krzysztofa Łuniewskiego i Cumulusowego Nieba dla Aeroklubu Leszczyńskiego. Doskonałym zwieńczeniem całego dnia było przekazanie pucharu przechodniego za najdłuższy przelot szybowcowy w Polsce w sezonie 2009 Zdzisławowi Bednarczukowi, który pokonując dystans 930 km pokonał wszystkich rywali.

Było więc co świętować i było się czym radować. Wszak sezon 2009 okazał się doskonały dla polskich pilotów, a sezon 2010 już rozpoczął się sukcesem Sebastiana Kawy. Miejmy nadzieję, że za jego przykładem pójdą pozostali reprezentanci. Spory wkład w tegoroczne boje na ” światowym ringu szybowcowym” będą mięli członkowie Gliding Teamu Klinika Kolasiński: Łukasz Wójcik, Piotr Jarysz i Leszek Duda. A że apetyty na zwycięstwo mają srogie to nikogo nie trzeba przekonywać. W ślad za tym idą intensywne przygotowania. Już w marcu będą szlifować formę w Alpach francuskich, a potem zawody w Słowacji, na Żarze, w Lesznie i w Zielonej Górze.

Spotkanie na Żarze potwierdziło dużą potrzebę tego rodzaju konferencji. Prawdopodobnie już w tym roku do kalendarza imprez wpiszemy więc jesienną konferencję poświęconą dokonaniom minionego sezonu (może w Jeleniej Górze?) i zimową – tradycyjnie na Żarze wybiegającą planami w przyszłość. Prawdopodobnie będzie to już konferencja dwudniowa bowiem takie są potrzeby. Wszystkiemu natomiast będzie patronować Gliding Team Klinika Kolasiński o czym już dziś zapewniam.

Jurek Kolasiński

Zachęcam Kolegów do wsparcia idei wzniesienia pomnika na grobie Henryka Muszczyńskiego. Wpłaty można dokonywać na konto:
Nr konta: 23 1240 4881 1111 0010 2788 7445
Bank Pekao SA Oddział w Żywcu, ul. Kościuszki 46,
Tytuł wpłaty: „Dla Heńka”

Galeria zdjęć