Siódmy dzień treningu

Dzisiaj po raz pierwszy od kilku dni od rana świeciło słońce. Zupełnie inaczej wstawało się i wykonywało poranne obowiązki. Wstałem być może nie pierwszy, za to pierwszy się zatankowałem i także pierwsi z Tomkiem stanęliśmy na gridzie.

Starty rozpoczęły się o godz. 12-tej. Byliśmy w pierwszym rzędzie, więc bardzo szybko znaleźliśmy się w powietrzu. Mieliśmy ok. 3h do wykorzystania, gdyż do 15-tej tylko zaplanowane były loty. Pogoda nie rozpieszczała. Podstawa co prawda osiągnęła 1300m, lecz bardzo trudno było znaleźć noszenie ponad 1m/s. Na trasę 150km odeszliśmy ok. 13.40. Na pierwszym boku po pierwszym przeskoku znalazłem się od razu na 500m. Gdy powoli zacząłem już wątpić w litewską termikę, złapaliśmy 1,5m/s. Dalej kolejny półtorak i pierwszy PZ jest nasz. Następny bok lecieliśmy dość wolno i ostrożnie. Łapaliśmy tylko meterki, ale całe szczęście nie spadliśmy ani razu nisko. Po zaliczeniu 2 PZ, znowu podkrętka w metrze i dolot.

Prędkość nie wyszła oszałamiająca ? niecałe 90km/h. Szybowce lecące wcześniej trafiały na trochę lepsze noszenia, nie było jeszcze wtedy tyle górnego zachmurzenia.
Podsumowując ? całkiem fajny trening ? trudne latanie w słabych pogodach, czyli to co nas czeka w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Oby chociaż to…

Wieczorem odbyło się otwarcie Mistrzostw w obecności władz państwowych, lokalnych i lotniczych. Imprezę na rynku w Prienai uświetnił mi.in występ zespołu folklorystycznego oraz recytacja poezji w języku litewskim prze znaną lokalną autorkę. Na koniec na zgromadzonych widzów spadł rzęsisty i orzeźwiający deszcz. Pada już ponad dwie godziny. Jesteśmy już bardzo rześcy, a pewnie także i jutro będziemy podziwiać uroki tego typu pogody…

Łukasz