Powrót „do domu”

W związku z dość optymistycznymi prognozami na dzień dzisiejszy wpadliśmy wraz z Pawłem Romanem na pomysł wykonania części drogi powrotnej do Polski górą. Trasę lotu musieliśmy ułożyć tak, aby najpierw ominąć strefy Stuttgartu, a następnie Norymbergi i dalej…, to znaczy, gdybyśmy zalecieli aż tak daleko, wówczas polecielibyśmy na północny wschód, wzdłuż gór na granicy niemiecko-czeskiej. Do granicy niemiecko-polskiej musielibyśmy pokonać około 600km, dlatego też szczytem naszych oczekiwań było lądowanie w Bayreuth, po przeleceniu nieco ponad 300km.

Niedługo po ceremonii zakończenia ustawiliśmy Brawo i LS’a na pasie, spojrzeliśmy w niebo i postanowiliśmy wystartować jak najszybciej, „zanim dotrze do nas, że to bez sensu”. Pomocnicy mieli wyruszyć około 2 godzin po nas. W momencie startów nad lotniskiem sporo było już cumulusów, ale ich podstawy wydawały się być dość nisko, a nad nimi gdzieniegdzie znajdowało się zachmurzenie górne. I rzeczywiście wysokość podstaw była wysoce niezadowalająca (1400m), ale można było się utrzymać w powietrzu. Paweł startował pierwszy i miał nieco więcej szczęścia po wyczepieniu niż ja. Kiedy lotnisko w Musbach chowało się szczęśliwie za moimi plecami, między nami było ok. 20 kilometrów różnicy. Niskie podstawy powodowały konieczność częstego krążenia i wolnych przeskoków, dodatkowo obszar bezchmurny na południe od stref TMA Stuttgartu (prawo najlepszej pogody w strefach niedostępnych dzisiaj również było zachowane) komplikował nieco plany, ale jakoś dało się mozolnie lecieć do przodu.

Dolatując do skraju płaskowyża Schwabische Alb miałem nadzieję na znacznie silniejsze noszenia i wyższe podstawy (tak wynikało z prognoz), ale o ile w przypadku pierwszego rzeczywiście było lepiej, o tyle po osiągnięciu podstawy 1400m nad terenem o elewacji zawierającej się w granicach 700-900m nie miałem miny specjalnie zadowolonej.

Po jakimś czasie spotkałem Pawła, który wykonał już międzylądowanie na jednym z niemieckich lotnisk i od tej pory współpracując udawało nam się powoli lecieć dalej. Wraz z mijającym czasem i naszym przemieszczaniem się na północny wschód wysokość podstaw rosła (1500-1600m), ale ilość chmur się zmniejszała. Po wleceniu nad nieco niżej położone rejony na połudine i zachód od Heilbronn mieliśmy nieco więcej wysokości do zagospodarowania, ale noszenia spotykaliśmy rzadziej i były one słabsze. Po przeleceniu około 160-180km (licząc od Musbach) słaby komin nie zabrał już Pawła, który znajdował się ok 200m niżej ode mnie i od tej pory leciałem już sam. Nie trwało to długo, bo po kolejnych 50-60km lotu pod niewyraźnymi kłaczkami i termice bezchmurnej wylądowałem na równiutkim asfaltowym pasie lotniska w Neumarkt, na południowy wschód od Norymbergi. Mimo trudnych warunków i przelecianej niewielkiej odległości (w porównaniu do całej drogi do domu) był to jeden z najprzyjemniejszych lotów z całego wyjazdu.