Podsumowanie

Szybowcowe Mistrzostwa Europy w Nitrze dobiegły końca. W sobotę 11 lipca odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Z przyjemnością odnotowujemy duży sukces zarówno Teamu Klinika Kolasiński: 2 miejsce w klasie 15-metrowej Łukasza Wójcika i moje 9 miejsce w klasie 18-metrowej, jak i Reprezentacji Polski: 3 miejsce w klasie 18-metrowej Karola Staryszaka. Niezmiernie budującym akcentem był wręczenie pucharów dla najlepszych zespołów. Reprezentacja Polski zdobyła trzecie miejsce za tak dobrze latającymi w tym roku Brytyjczykami i Francuzami. Kapitan naszej reprezentacji Jacek Dankowski stanął na podium i niemałą satysfakcją odebrał trofeum. W tym miejscu należy podkreślić doskonałe przygotowanie wyjazdu ekipy polskiej i prowadzenie jej podczas codziennych zmagań w powietrzu przez Jacka Dankowskiego – trenera i kapitana za razem. Tak więc trzecia lokata w Europie jest zasługą zarówno zawodników jak i trenera, za co należą mu się słowa podziękowania.

Podsumowując walkę sportową. Trzeba przyznać, że mistrzostwa miały swoje sensacje. W klasie 15-metrowej wielu faworytów musiało uznać wyższość młodych zawodników. Niestety ten pech nie ominął także reprezentacji Polski. Ale tak jak to w życiu bywa istnieje zawsze pewna równowaga. Jeden wygrywa, a drugi przegrywa. Dobrze, że zespoły składają się z dwóch zawodników. Gdy jeden nie trafi z formą dobrze jeśli drugi wchodzi w tę role. W naszym zespole wielkim przegranym był Sebastian Kawa – wręcz pewny faworyt do złotego medalu. Nikt tak nie zna słowackich Tatr jak Sebastian. Tym razem jednak mu się nie powiodło – wszak to tylko sport. Znalazł jednak doskonałego następcę w osobie Łukasza Wójcika. Młody debiutant oczarował chyba wszystkich serią czterech zwycięstw. W pełni zasłużył na srebrny medal. Można mieć nadzieję, że w przyszłości jeszcze wielokrotnie będziemy przeżywać wiele radości za sprawą Łukasza.

Nie inaczej było w klasie 18-metrowej. Wydawało się, że pewny faworyt Wolfgang Janowitsch pokona w końcu doskonały team Brytyjczyków i sięgnie po złoto. Tymczasem w ostatniej konkurencji także jego dopadł pech i miast triumfu musiał poznać smak porażki. Jednak jak na mistrza przystało potrafił ją znieść w doskonałym stylu. Nadal uśmiechnięty i co ważniejsze pełen uznania dla zawodników którzy go pokonali winien być stawiany za wzór sportowca. Dlatego też tak wyraźnie należy to podkreślić by pokazać, że piękno sportu polega nie tylko na wygrywaniu, ale też na umiejętności znoszenia porażek. Wolfgang jest tutaj doskonałym wzorem do naśladowania. Ostatnia konkurencja była natomiast szczęśliwa dla nas. Idealnie wybrany moment odejścia, oraz dobra współpraca podczas całego lotu pozwoliły na doskonały wynik w tej bardzo ważnej konkurencji i ostatecznie na awans: Karola Staryszaka na miejsce trzecie, a moje na miejsce 9. Warto w tym miejscu wspomnieć o współpracy, która w naszym wykonaniu nie miała charakteru ścisłego związania dwóch zawodników. Natomiast wspólne wypracowanie decyzji taktycznych, wzajemny przepływ informacji i wspieranie się w locie pozwoliły na bezkonfliktową współpracę, która dała tak dobre rezultaty. Myślę, że istnieje wiele modeli wspólnego latania dwóch reprezentantów. Myśmy wybrali taki i przyniósł on nie tylko dobre efekty, ale co ważniejsze nie pozostawił negatywnych relacji personalnych, co często się zdarza gdy dwóch pilotów chce w krótkim czasie stworzyć ścisłą parę.

Na koniec wypada wspomnieć o doskonałej ekipie naziemnej. Wszyscy piloci mieli zapewniony maksymalny komfort ze strony swoich pomocników. W tym miejscu pragnę im wszystkim powiedzieć BARDZO DZIĘKUJEMY. !!! Bez was drodzy pomocnicy pilot byłby pozbawiony tej dodatkowej siły, która pcha go do zwycięstwa. Wszak nasza ekipa naziemna nie tylko przygotowywała szybowce do lotu ale bardzo aktywnie uczestniczyła we wsparciu psychicznym zawodników i tak jak oni przeżywała zarówno wzloty jak i upadki. Wszystkim kolegom startującym w zawodach życzyłbym podobnego wsparcia. Na koniec pozwolę sobie na mały akcent osobisty. Miałem to bowiem szczęście, że wśród ekipy naziemnej była moja córka Weronika. Jest to niebywale motywujące dla latającego ojca, gdy może go wspierać jego własna córka. A czyniła to doskonale i co ważniejsze wróciła z zawodów bardzo zadowolona. Wszak mistrzostwa to nie tylko latanie, ale też wiele spotkań towarzyskich. Pamiętajmy też o tym. Wielokrotnie bowiem oceniani jesteśmy także pod tym kątem. „ Jak Cię widzą tak cię piszą” – jakże aktualna to maksyma. Mistrzostwa są spotkanie ludzi zakręconych z całego świata. To jak potrafimy się z nimi kontaktować, czy jesteśmy pogodni i przyjacielscy rzutuje potem na opinię o nas Polakach i o naszej ojczyźnie Polsce. Warto więc inwestować w przyjaźnie choćby z tak patriotycznych pobudek. A poza tym, czyż życie nie jest przyjemniejsze gdy mamy dookoła przyjaciół?

Doceniając zainteresowanie naszym startem w Mistrzostwach Europy dziękuję także za wsparcie wszystkich, którzy na co dzień dawali nam odczuć jak bardzo się interesują naszym występem pod gościnnym słowackim niebem.
Jurek Kolasiński