Pierwsze wrażenia

W Uvalde nie ma czasu na nudę. Każdy dzień wygląda tutaj podobnie, pobudka o 7-mej, półgodzinny dojazd na lotnisko, zaciągnięcie szybowca na start, a później o 10-tej odprawa. Po briefingu mamy swoją ?polską? odprawę. Po niej jest chwila przerwy do startów, które z reguły odbywają się tutaj między 12.30 a 13-tą. Startujemy i latamy do wieczora. Po wylądowaniu tankujemy szybowce i robi się ciemno. Gdy zjemy kolację jest już tak późno, że trzeba iść spać. Musimy umiejętnie gospodarować energią tak, by się za bardzo nie zmęczyć. Będzie to bardzo ważne przy tak intensywnym lataniu i temperaturach ok. 40 stopni, które tutaj panują.

Jeśli chodzi o latanie wygląda to zdecydowanie lepiej. Od naszego przyjazdu tylko jeden dzień nie nadawał się do latania i był to dzień techniczny z założenia bez możliwości startu. W pozostałe dni pogoda pozwalała na pokonywanie tras rzędu 600-700 km, z prędkościami ok. 130-150 km/h. Podstawy sięgają 2000-2500 m.

W poniedziałek dostaliśmy do oblecenia obszarówkę z czasem oblotu 4h15min. Z naszej trójki z osiemnastek, polecieliśmy dzisiaj tylko ja i Mirek. Po wyczepieniu trafiłem od razu czwórkę i wykręciłem 2100 m. Nie zwlekaliśmy długo z odejściem, odlecieliśmy na trasę kilkanaście minut po otwarciu startu lotnego. Pierwszy bok był dla nas najciekawszy. Odpuściliśmy kilka kominów i znaleźliśmy się na 500 m. Musieliśmy się podratować się w 2,5 m/s. Kilkaset metrów i polecieliśmy pod następną chmurę, gdzie było już 4,5. Nie było za wielkich kalkulacji na tej obszarówce, nawroty robiliśmy po prostu pod dobrymi chmurami. Trafiliśmy noszenia od 3,5 do 5 m/s. Lecąc na północ kawałek wypadł nam nawet pod dorodnym szlakiem, by po chwili wlecieć w obszar słabszy termicznie. Przed ostatnią strefą musieliśmy dokręcać w dwójkach, ale dolot ponownie był bardzo szybki. Rozpoczynaliśmy go ?spod kreski? mniej więcej ok. 700 m. Wybierając tylko pod chmurami dolecieliśmy prawie 4 minuty przed czasem. Dobrze, że wyszło to na treningu, podczas zawodów byłoby trochę szkoda. Prędkość i tak fajna ? ok. 150 km/h.

Łukasz