Pierwsza konkurencja

Po kilku dniach niepogody, frontów i deszczu przyszedł dzień słoneczny. Na niebie było trochę „śmieci”, ale do południa znacznie więcej było cumulusów. Dzień zacząłem od dość negatywnego wydarzenia – podczas ważenia na gridzie mój szybowiec okazał się być o 8kg za ciężki. Było to nieco dziwne, ponieważ upuściłem ze zbiorników znacznie więcej wody, niż wynikałoby to z wyliczeń po inspekcji technicznej. Na szczęście regulaminy dopuszczają jeszcze margines 5kg, co spowodowało nieznaczną ilość punktów karnych.

Dzisiejsza konkurencja to wielobok o długości 321km z pierwszym punktem Kirnbergsee, 53km na południe wzdłuż Schwarzwaldu, drugim 132km na północny wschód, na obrzeżach miasta Ulm (bok wzdłuż gór/płaskowyża Schwabische Alb), z powrotem przez punkt zwrotny nad lotniskiem Winzeln-Schramberg.

Po dość późnym jak na tak długą trasę starcie warunki były dość stabilne, noszenia około 1,5-2m/s, a podstawy w granicach 1600m (900m nad poziom lotniska). Prognozy ostrzegały o możliwości napływu ciepłej, stabilnej masy od południowego zachodu z możliwością zanikania cumulusów. Przed otwarciem startu lotnego poleciałem kilkanaście kilometrów w stronę pierwszego punktu i zauważyłem, że w kirunku południowym chmury występują znacznie żadziej, toteż nie czekałem zbyt długo z odejściem na trasę. Po przeleceniu 20-30km warunki wyraźnie zaczęły słabnąć, niebo się praktycznie wyczyściło a noszenia trafiały się znacznie rzadziej. Po kilku manewrach – odejściach od kreski, udało mi się dolecieć do punktu dość szybko, ale też nisko, około 450m nad terenem. Lecąc po jego zaliczeniu z wiatrem udało mi się podlecieć pod już powoli zanikające chmurki i uzbierać wysokość pozwalającą na kontynuowanie lotu. Po wleceniu nad płaskowyż Schwabische Alb lot przebiegał całkiem dobrze, chmury w tym rejonie jeszcze się tworzyły, ale były już pomiędzy nimi spore odległości. Po zaliczeniu punktu Ulm wykręciłem maksymalną możliwą wysokość pod ostatnią z chmur (obszar suchego, ciepłego powietrza nasunął się już także w ten rejon) i w tym momencie rozpocząłem powolną podróż na słabej termice bezchmurnej z zasięgiem noszeń często nieprzekraczającym 1400m, przy elewacji terenu na poziomie 800-900m. Podjąłem decyzję o doleceniu możliwie krótką drogą nad uskok – krawędź płaskowyżu, podejrzewając w tym rejonie wzmożone przez wiatr odrywanie się kominów termicznych. Niestety jednak dotarłem tam na zbyt niskiej wysokości, która pozwoliła mi tylko na spłynięcie nad niżej położone tereny, gdzie nie udało mi się już napotkać żadnych noszeń. Miałem niecałe 200m AGL, obrane pole, kiedy wahałem się nad spłynięciem o „schodek” niżej, nad tereny jeszcze około 100m niżej. Patrząc z dość dużej odległości nie byłem pewien co do jakości pól w tamtym rejonie, powietrze w tym rejonie zdawało się przestawiać na tryb wieczorny, dlatego też stwierdziłem, że przelecenie może 10km więcej nie jest warte takiego ryzyka.