Pierwsza konkurencja – 4.04.2015 r.

Po kilku deszczowych i śnieżnych dniach dzisiaj udało się rozegrać pierwszą konkurencję. Na szczęście nie czekaliśmy długo na zmianę zadania na Task B, dzięki czemu mogliśmy uniknąć lotu na północ od Prievidzy, gdzie zalega jeszcze sporo śniegu.IMG_0107

Ostatecznie trasa o długości 189km pierwszy punkt zwrotny miała kilka kilometrów od Prievidzy, a następnie mieliśmy się udać na południe i na wschód. Po stracie już było widać szeroką linię opadów śniegu ciągnącą się od Zoboru do samej Prievidzy. Razem z moimi partnerami Jakubem i Mateuszem nie podjęliśmy decyzji o odejściu na trasę.

IMG_0111

IMG_0118

Ostatecznie pomiędzy chmurami udało mi się przebić tą linię opadu śniegu, jednak za nią napotkałem słabo wyglądające cumulusy, spod których na mojej wysokości wracał Patrick Puskeiler. Wiedziałem, że nic tam nie złapał więc stwierdziłem, że trzeba wracać do lotniska. Przy lotnisku na 300m spotkałem moich partnerów, a po chwili z powodu braku noszeń wszyscy wylądowaliśmy. Na ziemi odczekaliśmy na poprawę pogody, ten kto musiał uzupełnił braki wody i ok. 14:40 ponownie wystartowaliśmy do konkurencji. W tym momencie chcieliśmy tylko jak najszybciej wykręcić się i oblecieć trasę przed końcem termiki. Warunki bardzo szybko się poprawiały i 0 15:10 całą trójką odeszliśmy na trasę w kierunku Prievidzy. Po drodze łapaliśmy kominy 2-3,5m/s i wszystko szło idealnie. Szczęśliwie pierwszy punkt zwrotny był przed gęstym opadem śniegu. Do drugiego punktu noszenia były już słabsze, ale dalej szybko przesuwaliśmy się do przodu. Trochę spadliśmy w okolicy Velkego Tribca, ale i tam udało się złapać noszenie 1,5m/s.

IMG_0121

W tym momencie do dolotu brakowało tylko 700m, a przed nami były jeszcze dwie solidnie wyglądające chmury. Z pierwszej obficie sypał śnieg, ale pod drugą zobaczyłem krążące szybowce. Początkowo noszenie było słabe , ok 0,8 m/s, ale po kilku kółkach wzmocniło się do 3m/s. Wykręciłem podstawę i miałem dolot z dobrym zapasem. Na dolocie Mateusz delikatnie mi odjechał, ale podejrzewam, że mogło to być spowodowane soplem lodu, który utworzył się za lekko podciekającym zaworem.

IMG_0122

Na lotnisku byłem bardzo zadowolony, że sprawnie obleciałem trasę pomimo bardzo późnego startu. Jak się później okazało drugi start był bardzo dobrą decyzją, co potwierdza dzisiejszy wynik :) Oby tak do grudnia w Australii :)

wyniki

Podczas zawodów można mnie śledzić za pomocą SPOT:

http://share.findmespot.com/shared/faces/viewspots.jsp?glId=0tdko3VuICbqMG5eYcNAMxlh4nzYTF8LJ

Jacek Flis