Konkurencja szósta

Dzisiejszy dzień rozpoczął się czystym niebem, ale na zdjęciach satelitarnych widać było zbliżającą się w nasz rejon dość dużą, ale rozpadającą się burzę. Jej pozostałości z drobnym deszczykiem dotarły nad nas około południa uniemożliwiając szybkie starty. W pewnym momencie, w trakcie czekania na poprawę warunków, organizatorzy zarządzili zepchnięcie klasy klub z pasa za klasę standard i ustawienie jej z powrotem na naszych miejscach po wyholowaniu całej klasy. Zamiana kolejności nie była możliwa ze względu na długość pasa i większy ciężar szybowców klasy standard. Trochę zamieszania, ale jakoś to poszło. Starty rozpoczęły się o godzinie 14:15, znowu nie dając zbyt dużej możliwości manewru czasem odejścia.

A trasa… chyba nie trzeba zbyt wiele pisać. Po wczorajszym urozmaiceniu, organizatorzy wrócili do poprzedniego schematu – obszarówka o czasie dwóch godzin, z pierwszym obszarem… albo opiszę tylko to, co się zmieniło – pierwszy obszar nieco bardziej na południowy zachód, a drugi nieco bardziej na północ niż zwykle. Powrót przez checkpoint znajdujący się na 6 kilometrze od lotniska.

W trakcie wyczekiwania na otwarcie startu lotnego udało mi się znaleźć coś w rodzaju fali, tuż przed niewielkim cumulusem po stronie nawietrznej. Na 2600m (1900m nad poziom lotniska – takiej wysokości tutaj jeszcze nie widziałem na przyrządach) odpuściłem jeszcze dość dobre noszenie ze względu na właśnie otwarty start lotny (ograniczenie wysokości na starcie wynosiło 2000m). Po chwili wytracania wysokości i upewnieniu się o braku ograniczenia prędkości na linii odejścia odszedłem kilkanaście minut po otwarciu „taśmy” z prędkością 250km/h i wysokością nieco poniżej dopuszczalnej. Lot do pierwszej strefy odbywał się pod układającymi się w szlak cumulusami, w zasadzie jedynymi w naszym rejonie lotów. Widząc bezchmurne niebo w drugiej strefie postanowiłem polecieć daleko wgłąb pierwszej, wyskakując spod ostatniej chmury i podlatując pod tworzące się drobne kłaczki. Tam nie znalazłem nic, co zachęcałoby do zatrzymania się na dłużej, dlatego też wróciłem pod rozpadające się już powoli chmury, pod którymi leciałem w drugą stronę. Noszenia tam już były znacznie słabsze i nie byłem w stanie zdobyć w nich tak dużej wysokości jak w trakcie lotu do pierwszej strefy. W efekcie do drugiej strefy wleciałem dość nisko, pod bezchmurnym niebem. I po raz kolejny powrót do lotniska z czołowo-bocznym wiatrem okazał się długotrwały i trudny. Na szczęście udało się w kilku słabych kominach zdobyć odpowiednią wysokość do wykonania niezbyt szybkiego dolotu.