Konkurencja pierwsza

Obszar rozgrywania zawodów był dzisiaj pod wpływem układów niżowych, co dawało dość duże ryzyko budowania się i rozlewania chmur. Prognozy przewidywały nawet deszcze w późniejszej części dnia.

Wyłożone zadanie to konkurencja obszarowa o minimalnym czasie oblotu 2 godziny z trzema obszarami – pierwszy na północny wschód od lotniska, następnie na południowy wschód i trzeci oparty na szczycie Velky Tribec, nieco na północny wschód od lotniska.

Początkowo warunki były bardzo dobre. Starty zostały rozpoczęte o godzinie 11:30 i od razu noszenia były dość silne, a podstawy cumulusów znajdowały się na wysokości około 1500m nad poziom morza. Ze względu na prognozowane rozbudowywanie się chmur i możliwe deszcze, zdecydowałem się na wczesne odejście na trasę. Do pierwszej strefy poleciałem najpierw wzdłuż zbocza Zoboru i Tribec’a, gdzie znajdowały się wyraźnie pracujące chmury. Niektóre z nich już wtedy były połączone w większe ławice, ale cały czas dawały dośc silne noszenia. Następnie przeskoczyłem w stronę doliny i lotniska w Partizanske’m, gdzie znajdowało się jeszcze kilka chmurek. Tam zaczynał się dośc duży obszar bez zachmurzenia jak na tak wilgotny typ pogody, co zniechęciło mnie do wlatywania głębiej w tą strefę. Zawróciłem i skierowałem się w stronę chmur układających się w formie szlaku, na dodatek całkiem dobrze ukierunkowanego w drugą strefę. Szlak ten dość dobrze pracował, jednak nie zawsze trafiałem w obszary noszące, gdzieniegdzie nie spotykałem noszeń tam, gdzie bym się tego spodziewał. Może to taki typ pogody, a może to dlatego, że dopiero zaczynam sezon muszę nieco odświeżyć pamięć i nawyki. Jednak leciałem do przodu całkiem sprawnie, może tylko krążąc trochę zbyt często niż się tego spodziewałem po wyglądzie tego szlaku. Przed drugą strefą warunki zaczynały się troszkę pogarszać, a widok wgłąb strey nie był zachęcający. Duże, posklejane, lejące deszczem chmury i ławice altocumulusa nie nastrajały pozytywnie. A ze względu na wczesne zawrócenie w pierwszej strefie, wypadało wlecieć w drugą nieco głębiej. Znalazłem jedną możliwość i spróbowałem ją wykorzystać – poleciałem pod wiatr do wschodniej części obszaru łącząc torem lotu ostatnie w miarę dobrze wyglądające chmury. Zawróciłem w momencie, w którym sądziłem, że mam jeszcze bezpieczny dolot do ostatnich dobrch noszeń. W ten sposób doleciałem dość nisko pod jeszcze dobrze wyglądające pozostałości szlaku, pod którym wcześniej leciałem do strefy. Tam udało mi się wykrążyć do podstawy i już dalej lecąc po prostej, zahaczyłem o trzecią strefę i doleciałem do lotniska.

Grabek