Konkurencja 9

Dziś ostatnia konkurencja zawodów, pogoda niepewna – duża wilgotność, rozlewające się chmury, prognozowane ławice średniego zachmurzenia. W tej sytuacji wszyscy spodziewali się łatwego spacerku – jakie 100-200km, by wszyscy mogli wrócić na lotnisko przed oficjalnym zakończeniem. Tymczasem zaskoczenie…. kierownik sportowy poszedł „po bandzie” i wyłożył 404km dla Mixów i 330 dla clubów! Tymczasem już po wyjściu z hangaru widać było, że pogoda do łatwych nie będzie należeć i wielu pilotów wątpiło w możliwość ukończenia trasy.

W tej sytuacji oczywistym zdawało by się wykonanie możliwie wczesnego odejścia, tyle, że nie bardzo było widać, by było gdzie po tym odejściu polecieć. Jedyne chmury widoczne w kierunku trasy były zbyt daleko dla naszych krótkich skrzydeł. Mała Fatra w zasięgu, ale w cieniu średniego zachmurzenia. Zdzichu Bednarczuk, który wyrwał się wcześniej na trasę już po chwili zgłaszał problemy i małą wysokość koło Martina. Czekaliśmy więc nad lotniskiem na rozwój sytuacji. W końcu około 13 pojawiło się słońce na północy i szybowce, które ruszyły wcześniej zgłaszały noszenia rzędu 1,5-1,8m/s. Udało nam się odejść o 13:18. Pierwsza podkrętka zaraz za linią startu – 2m/s, żeby tylko mieć wysokość na dalszy niepewne lot. Tymczasem na trawersie Martina zaskoczenie – na krawędzi chmur wyglądających bardziej jak Alto niż Cumulusy łapiemy prawie 3m/s! Potem niezbyt ładnie wyglądający szlak daje silne noszenia na całej długości pasma Wielkiej Luki i już po chwili jesteśmy za Krivaniem, nad Terchową, która jest naszym punktem zwrotnym. Niestety na tym chwilowo zakończył się szybki lot i po chwili ląduję w parterze nad Katową Skałą w pobliżu Martina. Jestem nieco niżej od Sebastiana i nie decyduję się wlecieć w pasmo Wielkiej Fatry tylko mozolnie szukam noszenia. Po jakimś czasie i przeskoku z niewielkiej wysokości na nasłonecznioną skałkę udaje się znaleźć 2m/s. Dobrze, że nie poleciałem za Sebastianem – mając 100m mniej wysokości zapewne pozostałbym w choinkach lecąc tą samą ścieżką.

Dalej lot kontynuuję sam spotykając raz po raz inne szybowce z Mixów – najczęściej Francuza na Discusie ET – z nim też się spotkam na dolocie. Drugi punkt – w pobliżu Bańskiej Bystrzycy – jest w słońcu i chmury nad nim pracują ładnie. Niestety kolejny PZ – Dolny Kubin jest pod pełnym pokryciem. Ostatnie 15km przelatuję zupełnie bez noszeń. Z powrotem mam jeszcze dalej i kończę przeskok na 500m nad terenem niedaleko lotniska w Martinie. Na szczęście łapię tam 0,5 m/s. Podkręcam 100m i decyduję się na przeskok kierunku słońca. Działa. Jest 1,5m/s. 700m wyżej łatwo już podjąć decyzję o przeskoku na nasłonecznione skałki. Ratuje mnie ta sama skałka co poprzednio – 2m/s i kontynuacja lotu na wysokości ponad 2000m jest już łatwiejsza. Lot do Zoboru – ostatniego PZ jak i sam dolot nie obfituje już w ciekawsze momenty. Trzymam się cały czas wysoko i wykorzystując noszenia 1,5-3m/s docieram do mety. Niestety Sebastian na ostatnim boku spadł nisko nie mogąc znaleźć noszenia i spędził sporo czasu próbując się wyratować. Na szczęście udało mu się, niestety stracił na tyle dużo czasu, że Roman Mracek, który wygrał dzisiejszą konkurencję przeskoczył go też w klasyfikacji generalnej. Sebastian kończy więc zawody na drugim miejscu, Zbyszek Nieradka na trzecim, ja na czwartym.

Piotrek