Konkurencja 4

Szczęśliwie znaleźliśmy się pomiędzy dwiema strefami frontowymi w obszarze podwyższonego ciśnienia. Obszar ten był na tyle wąski, że dzisiejszego dnia mogliśmy odczuć wpływ jednego frontu jak i drugiego.

Dzisiejszy lot pokazał siłę Teamu, już nie dwójką jak dotychczas a polecieliśmy trójką. Ja, Kornaś i Czeladź. Współpraca dobrze się układała i trudy przelotu rozłożyły się równo. Ja z Kornasiem pociągnąłem pierwsza i drugą strefę, za to Czeladź nie strudzony długim lotem nie pozwolił nam zwolnić w końcówce.

Podczas całego lotu były dwa miejsca, które budziły pewne wątpliwości. Mianowicie pogorszenie warunków na południu w pierwszej strefie co było związane z oddziaływaniem frontu. Wymusiło to na nas decyzje o wcześniejszym nawrocie niż zakładaliśmy przed startem. Ta decyzja niosła za sobą niebezpieczeństwo, że może zabraknąć nam następnych stref, żeby zmieścić się w wyznaczonym czasie dla obszarówki. Po rozciągnięciu na maksa miejsca nawrotu w dwóch następnych strefach program pokazywał, że powinno być ok. Zrobiliśmy co mogliśmy a i tak byliśmy trochę przed czasem. Nie mniej nie miało to większego przełożenia na wynik. Czeladź  dostał po współczynniku, bo tak to były by 3 pierwsze miejsce.

Leszek D

Adam Czeladzki

Adam Czeladzki

Teem się opłacił. Zaproponowałem Leszkowi, że polecę z nimi bo lecąc na lepszym szybowcu to pewnie się utrzymam a może się na coś przydam żeby ochronić tytuł. Ja przy okazji chciałem zobaczyć jak się lata w tej klasie bo nie szło mi dobrze.

No i taktyka się sprawdziła.

Do pierwszego zwrotu Leszek i Koraś wyrabiali sobie przewagę wysokości co mnie trochę niepokoiło ale przed zawrotem dostrzegłem rozlewające się górne pokrycie i doradziłem wykręcenie się po 60 km rajdzie bez krążenia. Kornaś jak na życzenie znalazł ostatni dobry komin ponad 3 m/s i dokręciliśmy sufit. Zgodnie z moimi przewidywaniami warunki gwałtownie się pogorszyły więc mieliśmy do wyboru albo mocno odbić na północ albo zawracać ryzykując że nie będzie po czym latać w pozostałych sektorach. Po krótkiej naradzie chłopaki zawrócili (Kornaś chyba niżej) a ja dużym łukiem na północ zawróciłem odbijając pod lepsze warunki. Nie podobało mi się to ale czysty zawrót związany by był z ryzykiem powrotu po słabych warunkach i spadnięciem do ryzykownej wysokości.

Na szczęście dobre warunki utrzymały się w drugiej strefie i mimo że prędkość mi spadła do poniżej 100km/h zobaczyłem wysoko nad sobą chłopaków jak oni wychodzili a ja akurat złapałem naprawdę silny komin (ponad 4m/s). Co prawda ich znowu zgubiłem ale podniosło mnie to na duchu i zwrot w drugiej strefie robiliśmy chyba razem choć nie widzieliśmy się.

 

Na ponad 90 km odcinku pod wiatr (a w klasie klub to jest dużo ) znowu spotkałem chłopaków nieco wyżej gdy sygnalizowali już zmęczenie i obawiali się popełnić jakiś głupi błąd. Upewniłem ich słownie, że dobrze lecą bo prędkość mimo lotu pod wiatr z powrotem wróciła na ponad 100km/h. Udało mi się dogonić ich w jakimś kominie gdzie razem z ptakami krążyliśmy w ponad 3 m/s… chyba dołem lepiej brało.

 

Po doleceniu do trzeciej strefy wyszło, że nawet gdy dolecimy do końca istnieje poważne ryzyko że przylecimy przed czasem. Ryzyko to malało bo trzeci obszar w ostatnich 8 km był całkowicie pod pełnym pokryciem. Po wykręceniu się mieliśmy do wyboru albo pójść w lewo lub prawo co nie doprowadziło by nas do końca sektora i odwiodło od kreski albo pójść jak sugerowałem “na szagę” czyli po prostej do końca sektora. Co prawda Leszek zapytał się co to znaczy “na szagę” ale ja wyliczyłem że nawet jak nas nie podtrzyma to wrócimy na jakiś 1000 m z tej durnej wycieczki i tak rekomendowałem. Polecieliśmy, trochę podtrzymało wróciliśmy na tych 1100m ale komin na krawędzi warunków już zdechł i Leszek z wyczuwalnym wyrzutem powiedział “I co teraz? nie zostawiliśmy sobie planu B”. Trochę poczułem się winny i mając na uwadze mój słaby wynik i jego walkę o złoto, wyszedłem do przodu szukać czegoś lepszego. Leszek doradził, żeby się choć trochę podkręcić więc zrobiłem jeszcze kilka kółek i ruszyłem dziarsko na poszukiwania do przodu. Nie było to konieczne bo miałem dwie minuty zapasu ale nie wiedziałem ile Leszek ma a wydawało mi się, że musi gnać.

 

Potem okazało się że podtrzymujące kłaczki zamieniły się w świeży szlak i lecąc coraz szybciej z chyba zbędną dokrętką popruliśmy do mety. Przylatując trochę ponad minutę przed czasem.

Leszek wygrał Kornaś był drugi a ja ze współczynnikiem –3% i przyleceniem prawie dwie minuty przed czasem zostałem oceniony jako ósmy. To najlepiej w tych zawodach więc myślę, że wszystkim się opłaciło.

W każdym razie podobało się nam.

Czeladź