Konkurencja 2.

Po dwóch dniach przerwy udało się rozegrać drugą konkurencję. Przerwa nie polegała na siedzeniu na ziemi, bowiem 17.07, w niedzielę, udało się nam w kilka szybowców pięknie polatać na całkiem spokojnej i przyjemnej fali nad Karkonoszami, wczoraj też oderwaliśmy się od ziemi na krótki lot w nadzieji na poprawę pogody, jednak w te dni nie było możliwości latania przelotowego i, tym samym, rozegrania konkurencji.

Dzisiejszy dzień przywitał nas słońcem i tylko gdzieniegdzie przybrudzonym niepożądanymi chmurami wysokimi niebem. Prognozy przedstawione na odprawie ostudziły nieco mój optymizm, zapowiadając około godziny 17 znaczne pogorszenie warunków, możliwością deszczów, burz i rozlewania się chmur. Kierownik sportowy wyłożył zadanie w postaci konkurencji klasycznej z trzema punktami zwrotnymi (Broumou, Chocianów, Bolków) o długości 235km.

Wobec takiej prognozy starty rozpoczęto bardzo wcześnie, o 11:40. Wcześniej sonda długo nie mogła zameldować noszeń o sile wyższej niż 1 metr. To sugerowało, że korzystniejsze będzie wyczekanie aż ziemia się nieco podgrzeje. Jednak z drugiej strony ciągle aktualne było ryzyko związane z wypiętrzaniem i rozlewaniem się chmur.

W momencie otwarcia startu lotnego noszenia były już dość silne. Z południa zauważyłem nasuwającą się grubą warstwę cirrusa, która zaczynała już rzucać cień na najdalej widoczne w naszym polu widzenia cumulusy. To nakłoniło mnie do podjęcia decyzji o wcześniejszym niż sądziłem do tej pory odejściu. Niestety czas spędzony na powrocie nad punkt odlotowy i zdobycie potrzebnej wysokości spowodowały spotkanie szybko przemieszczającego się zachmurzenia górnego i wytłumionej termice w rejonie gór wałbrzyskich, około 15-20 kilometrów do pierwszego punktu. Tam przez chwilę było gorąco, do grzbietu zbocza o niewielkim przewyższeniu nad dolinę było coraz bliżej. W trzy jantary zdobyliśmy nieco wysokości w słabym półmeterku, co pozwoliło nam doskoczyć do krążącego w wyraźnie silniejszym kominie Pawła Romana. Ten komin był dla nas ostatnią deską ratunku przed lądowaniem w polu, ale także przepustką do tworzących się kłaczków nad mocniej nasłonecznionego rejonu po przesunięciu się łachy cirrusa na północ. Po zrobieniu pierwszego punktu początkowo leciałem w bardzo dobrych warunkach, następnie dogoniłem obszar wygaszony przez nieszczęsne zachmurzenie górne, które właśnie się rozmyło i pozwoliło na wygrzanie się nowych kominów. Ten bok z wiatrem, przy stosunkowo dobrych noszeniach bardzo poprawił słabą po walce nad górkami prędkość średnią. Lecąc do Bolkowa trochę zwolniłem napotykając sporo rozpadających się w mgnieniu oka chmur i odchodząc za bardzo na zachód od kreski (zachęcony ładnie wyglądającymi właśnie tymi chmurami). W rejonie południowym pogoda ponownie zaczęła się szybko pogarszać, nasuwał się obszar rozlanych, zasłaniających zupełnie dostęp słońca chmur, ale na szczęście na niecałych dziesięciu kilometrów przed ostatnim punktem udało mi się w silnym noszeniu zdobyć wysokość pozwalającą na pewny, szybki dolot do lotniska.

ŁG