Konkurencja 2. – 24.04 – Nisko i blisko

Klasa Club

Po pierwszym dniu, kiedy to rozsądek nakazał nam zawrócić przed drugim PZ, apetyty na wykręcenie dobrej prędkości na trasie były duże. Niestety – pogoda szybko zweryfikowała nasze plany. Słabiutka bezchmurna, zasięg noszeń do 1000m nad lotniskiem i 600m nad punktem odlotowym oddalonym w dodatku 15km pod wiatr wiejący z prędkością 30km/h spowodowały, że nawet przecięcie linii startu było nie lada wyczynem. Kiedy udało się ją przeciąć na wysokości 600m, wydawało nam się, że jesteśmy strasznie wysoko (po ciągłej walce na 400m, perspektywa mocno się zmienia). Pogląd na zasięg szybowca klasy Club z tej wysokości dały nam na szczęście szybowce odchodzące chwilę przed nami – po kilku minutach lotu zatrzymywały się na polach kilka kilometrów w kierunku trasy. Po całym dniu latania w nadziei, że coś się „wygrzeje) i choć trochę podniesie się zasięg, musieliśmy się poddać, polataliśmy jeszcze trochę na żaglu na Zoborze i wylądowaliśmy.

Pozostałe klasy też nie odnotowały większych sukcesów, choć udało im się dalej od domu odlecieć. Jak się okazało, aby przelecieć 100km, trzeba było dysponować doskonałością ponad 60, gwarantowaną przez szybowiec Nimbus 4, który jako jedyny pokonał tę barierę.

Mamy nadzieję, że kolejne dni przyniosą większe sukcesy ;)

Piotrek

Klasa 15m

Od południowej części lotniska na niebie rozciągała się warstwa grubego pokrycia po same Wegry i głębiej. Zdziwiło mnie, że po raz kolejny organizatorzy upatrzyli sobie trasę w tamta stronę. Na północy mimo, że bez rewelacji to na niebie zaczęły pojawiać się Cu. Wątpliwość budziła również podstawa chmur, która sięgała 700 metrów. Jednak po wyczepieniu chmur przybywało a południowa część pokrycia traciła na sile. Wyczekałem z odejściem, aż byłem pewien, że nie trafie po 60 kilometrach lotu w ta warstwę górnego pokrycia. W międzyczasie chmur niestety troche ubyło a podstawa nie wzrosła. Jednakże okolice pierwszego punktu wyglądały zachęcająco. Odszedłem w słabej fazie, ale po 15 kilometrach, już mogłem spokojnie zaliczyć punkt pod świeżymi cumulusami i pod wiatrem przez dolinę podlecieć w stronę Tribieca gdzie stały cumulusy. Wszystko układało się poprawnie, tylko to południe niestety w ogóle nie pracowało. Po wylocie z ostatnich górek z pokrycia nic nie zostało, ale też na jego miejsce nie powrastały, żadne oznaki noszeń. Podstawa 700 metrów, silny wiatr i do przelecenia ponad 120 kilometrów. Co przeskok na tym nizinnym bezchmurzu to zabieranie się z ziemi i z wiatrem dryfowanie z powrotem. Jasne się stało, że osiągnięcie drugiego punktu i trzeciego będzie nie możliwe, a pewne jest szybkie lądowanie w polu. Akurat warunki kończyły się przy lotnisku, więc obylo się bez pola. Nikt z 15 metrowej klasy nie obleciał a tylko jedna osoba zaliczyła 100kilometrów. Jeszcze gorzej miały kluby, których trasa wiodła od razu na południe, część z nich z prostej lądowała w polu.

Leszek