Konkurencja 1

Ciepłe powietrze, które za sprawą wyżu znad zatoki fińskiej przyniosło nad Polskę falę upałów nie sprzyja przedlotowej krzątaninie przy szybowcu. Początek zawodów powoduje, że pewne rzeczy wychodzą w praniu i zamiast wylegiwać się w chłodnych murach lotniskowej kawiarenki wolne chwile wykorzystywałem na poprawę pewnych mankamentów mojego Jantara. Polerowaniem skrzydeł i kadłuba zajęła się Ala, do mnie należało spięcie elektroniki w jedną całość. Ze względu na to, że w sobotę odwołano konkurencje mogłem na spokojnie wykorzystać ten dzień na oblot szybowca i dobrze, że tak się stało bo nie obyło się bez drobnych wad, które należało usunąć.

Dzisiaj było wiadomo, że polecimy. Prognozy dawały na popołudnie cumulusy z podstawami 2800. Jednak, aby w tych masach termika ruszyła, słońce musiało mocno nagrzać ziemię. Starty zaczęły się o 12 30, w powietrzu było już dobrze, komin po wyczepieniu wyniósł mnie na 2500 metrów. Dostaliśmy do oblecenia wyścigówkę po łamańcu, z punktami po zachodniej stronie Wisły. Odejście z południowego skraju linii jeziora Tarpno dawało dobre połączenie z Borami. Sam lot można uznać za przyjemny i szybki. W rejonie lotów utworzyły się dwa szlaki oddalone od siebie o 20 kilometrów, pod którymi przyszło mi dzisiaj latać. Do pierwszego punktu chmury idealnie się układały się. Powrót podobnie pod szlakiem w stronę drugiego punktu. Tutaj można było wrócić pod ten sam szlak, który o 50 stopni odbijał od punktu lub wybrać drugi wariant lotu bardziej na południe. Zdecydowałem się na szlak spod ,którego wyleciałem i który dawał dobre kominy. Długi przeskok jedno podebranie i wariometr oparł się o maksymalną wartość 5m/s, Cambridge pokazał uśrednioną wartość z całego komina 5,6m/s zysk wysokości wyniósł 900 metrów. Właściwie było by dobrze gdyby nie ograniczenie FL 85 w rejonie TMA Gdańska i dziura między szlakami w stronę 3 punktu Czersk. Plan, żeby z wiatrem (40km/h) wykręcić podstawę i zrobić punkt przez długi przeskok nie wypaliły i należało skupić się na wypracowaniu wysokości dolotu w locie po prostej pod nowym południowym szlakiem. Udało się i to ponad miarę szlak pracował i dawał mocne kominy.

Jest to mój drugi przelot na Jantarze w tym roku. Praca instruktorska nie pozwoliła mi na własny trening. Za to mogę poszczycić się 1707 startami i lądowaniami i 25 wyszkolonymi uczniami od początku sezonu. Dzisiaj z prędkością 117,4km/h zająłem drugie miejsce, dobrze, że tego się nie zapomina tak łatwo.

Leszek D

20140802_140051[1]