Konkurencja 1.

Na szczęście pesymistyczne prognozy z dnia poprzedniego się nie sprawdziły i dzisiaj udało się rozegrać pierwszą konkurencję. W dalszym ciągu na nasz rejon prognozowane były opady i rozlewanie się chmur, dlatego polecieliśmy na dość bezpieczną w mojej opinii konkurencję klasyczną z czterena punktami zwrotnymi (Węgliniec,Rudna, Stanisławów, Świebodzice) o długości 253km.
Po starcie i zdobyciu podstawy (co trwało bardzo szybko) udałem się na północny zachód, w stronę pierwszego punktu zwrotnego w celu obserwacji warunków na trasie. W tym rejonie, od około 30 kilometra od lotniska zaczynał się rozległy obszar bezchmurny, jakby klin suchego powietrza na sunął się w ten rejon z kierunku południowego. Obszar ten na szczęście powoli wypełniał się kłaczkami i zawężał, dlatego też podjąłem decyzję o wyczekaniu z odejściem na trasę.

Kiedy leciałem do pierwszego punktu zwrotnego obszar ten w dalszym ciągu się utrzymywał, jednak jego zakres zmniejszył się na tyle, że można było bezpiecznie przelecieć bez krążenia do następnych chmur. Pomiędzy pierwszym, a drugim punktem zwrotnym, nad południowymi obszarami poligonów Żagańskiego oraz Trzebieńskiego lot przebiegał bardzo szybko, jak w typowej dobrej, letniej pogodzie: krążenie, chmurka, chmurka, szlak, przeskok, krążenie…itd.

Podobnie było po zaliczeniu punktu Rudna, warunki znacznie pogorszyły się dopiero (na szczęście) za punktem Stanisławów. Nasunął się obszar chmur wypiętrzonych, rozlanych górą, zamykających dopływ słońca do ziemi. W trakcie długiego przeskoku w stronę Świebodzic szukałem możliwego rozwiązania problemu malejącej ciągle wysokości i braku jakichkolwiek dobrze wyglądających chmur przed sobą. Krążąc w słabiutkim noszeniu na 10 kilometrze do punktu, bez perspektyw w jego stronę, zdecydowałem się na „skok w bok” o 90 stopni od kreski do obserwowanej przez jakiś czas przeze mnie ciemnej chmury, która wyraźnie była w fazie formowania się i powiększania. Mimo tak dużego odbicia od kierunku trasy, silne noszenie umożliwiło mi szybkie zdobycie wysokości pozwalającej na zaliczenie punktu i powrót do tego samego miejsca w celu zdobycia wysokości pozwalającej na dolot do lotniska.

ŁG