JWGC 2015 – Trening oficjalny 1 – 27.11.2015

Po dwóch dniach przerwy znowu wróciliśmy do latania. Dzień rozpoczął się odprawą bezpieczeństwa dla wszystkich zawodników, na której omówiono zasady bezpiecznej rywalizacji oraz odpowiedniego przygotowania się do lotu, lądowania w terenie przygodnym i reagowania na spotkania z niebezpiecznymi zwierzętami zamieszkującymi Australię. Pająki i jadowite węże mieliśmy już okazję spotkać nawet pod drzwiami naszego hotelowego pokoju. Po omówieniu wszystkich zasad bezpieczeństwa przystąpiono do normalnej odprawy dnia lotnego. Rozdano zadania dnia o długości 339km i omówiono prognozę pogody. Ta zapowiadana była najsłabsza z tych, w których do tej pory lataliśmy w Australii.

Starty rozpoczęły się o 12:30. Klasa Standard stała z tyłu także wystartowaliśmy dopiero po godz. 13. Po wyczepieniu noszenia i ich zasięg nie zachęcał nas do tego przelotu. Noszenia do 2-3m/s na bezchmurnej i zasięgu do 1400m nad teren. Mimo to widząc, że nikt się nie poddaje postanowiliśmy odejść na trasę. Wypuściliśmy do przodu kilka szybowców i ładnie nam znaczyły kominy. Do pierwszego punktu zwrotnego lecieliśmy całkiem szybko i stopniowo doganialiśmy peleton. Po pierwszym punkcie peleton nam trochę uciekł, ale dogoniliśmy go zaraz za wzgórzami Peak Hill. Za tymi wzgórzami teren się podnosi i zasięg noszeń w stosunku do terenu bardzo się zmniejszył. Tutaj kilku zawodników odpuściło rywalizację. My dogoniliśmy peleton, który dalej chciał lecieć do przodu i tak z nim dolecieliśmy prawie do momentu dolotu. Termika już się kończyła i trzeba było mieć dużo szczęścia. Na 50km przed metą uciekliśmy do przodu i czekaliśmy na dobry komin dolotowy. Lecieliśmy już bardzo nisko i 20km km przed metą razem z Mateuszem mieliśmy już wybrane idealne pole pod samolot (w Australii można ściągać się holówką z pola). Dolatując do pola nagle na 300m złapaliśmy komin dolotowy 1,6m/s i szybko mogliśmy lecieć do mety.

Wynik nas trochę zaskoczył, ponieważ polecieliśmy dzisiaj najlepiej ze wszystkich zawodników, a nie wydawało się abyśmy lecieli na 100% naszych możliwości. Na pewno jest to bardzo optymistyczny i motywujący wynik przed zawodami.

Jacek,

P.S. Dzisiejszy lot był tak bardzo emocjonujący, że zapomniałem porobić jakichkolwiek zdjęć ;) Następnym razem na pewno coś dorzucę ;)