Dzień pierwszy i drugi

Wczoraj miała rozegrać się pierwsza konkurencja. Pogoda, choć nie najlepsza, dawała taką możliwość. Niestety w Prievidzy przez ostatni tydzień wciąż padało i lotnisko było tak mokre, że organizatorzy nie wpuścili na nawet z przyczepami na miejsca postojowe. Przyczepy zostały na betonowym placu przy lotnisku oczekując na podsuszenie płyty, a piloci mieli dzień wolny. Wykorzystaliśmy go na zakwaterowanie się, kontrole elektroniki i przeróbki plików stref, bo w tych dostarczonych przez organizatora jakiś bałagan był :)

Dziś prognozy dawały szansę na rozegranie konkurencji, ale niekoniecznie na powrót na lotnisko. Prognozowane zachmurzenie warstwowe mogło „wyłączyć” nam termikę. Dodatkowym utrudnieniem zapewnionym przez organizatora był zakaz stosowania balastu wodnego (ze względu na stan płyty lotniska, która wciąż była jeszcze mokra). Obie klasy dostały obszarówki, dość podobne „geometrycznie” – kluby z czasem oblotu 2h30′, a klasa „kombinowana” 3h. Chmury wysokie i średnie zaczęły się nasuwać już przed otwarciem zegara dla naszej klasy (klubom udało się odlecieć wcześniej w lepszych warunkach) i dały przedsmak tego, co mogło nas czekać w dalszej części dnia. Z tego powodu zdecydowaliśmy z się z Sebą na bardzo wczesne odejście – 1-2min po otwarciu zegara byliśmy już na trasie. Na szczęście na początek dostaliśmy całkiem dobre noszenia – powyżej 2m/s i bez problemu dotarliśmy do 1. strefy. Lot do drugiej przebiegał z pewnymi komplikacjami – wybraliśmy drogę przebiegającą na północ od Małej Fatry. Noszeni nie były tam tak dobre, ale droga krótsza niż przez Martin. Na szczęście w rejonie Ruzomberoka dorwaliśmy ładne 3,5m/s, a potem podobne noszenie przed Niskimi Tatrami – dzięki temu łatwo „zdobyliśmy” to pasmo. Na Niskich Tatrach noszenia były naprawdę mocne. Niestety bardzo szybko nasuwało się tutaj średnie zachmurzenie odcinając dopływ słońca. Nim doleciałem do strefy, pasmo Niskich Tatr było już zaciemnione i zniknęły z niego wszystkie chmurki… nie wróżyło to nic dobrego na powrót – zdecydowałem więc jak najszybciej zawrócić w strefie, licząc na o, że góry będą jeszcze wygrzane słońcem i zapracują. Sebastian podjął tu decyzję, która dała mu zwycięstwo tego dnia. Zaryzykował i poleciał dalej w strefę wykorzystując żagiel na paśmie Kralovej Hory. Seba wrócił stamtąd bardzo nisko na Niskie Tatry, ale udało mu się również wyjść stamtąd dzięki noszeniom żaglowym. Ja w tym czasie dotarłem na Wielką Fatrę i tam skończyły mi się pomysły – ciemno, zimno i straszno ;) Spora grupka szybowców siedząca już na lotnisku w Martinie kazała podejrzewać, że ciężko będzie znaleźć cokolwiek, co pomoże w powrocie do domu, choć brakło zaledwie 300-400m. Spędziłem sporo czasu próbując znaleźć jakieś noszenie na Wielkiej Fatrze, w końcu zdecydowałem się rzucić na drugą stronę doliny, w rejon Vielkiej Luki. Tam znalazłem 2m/s! W tym momencie dogonił mnie Sebastian, który nie zamarudził tak na Wielkiej Fatrze. Zrobiliśmy kilka kółek w tej dwójce co pozwoliło nam wejść na żagiel na południe od Vielkiej Luki i ruszyć do domu. Korzystając z żagla na kolejnych zboczach (które niestety ułożone były w poprzek naszej trasy) poprawialiśmy nasz zapas na dolot i rozpędzaliśmy się coraz bardziej. Ostatnie 20-30 to już szybki lot po prostej.

W klasie club świetnie poleciał dziś Leszek Duda – drugie miejsce przy tak licznej i dobrej obsadzie to wynik zasługujący na duże uznanie. Czekamy niecierpliwie na to, co przyniesie kolejny dzień. Prognozy są niepewne, ale dają szansę na latanie.

Piotrek