Dzień drugi

Rano, po śniadaniu, udaliśmy się na lotnisko. Tam całkiem szybko zostaliśmy zarejestrowani, a dla Leszka zarezerwowaliśmy Pegaza, którym będzie tu latać podczas tej wyprawy. O 10.30 udaliśmy się na odprawę, którą prowadził miejscowy Szef Pilotów, Regis Kuntz. Oprócz sytuacji meteo zostaliśmy zapoznani z podstawowymi zasadami bezpieczeństwa podczas latania w Alpach oraz na samym lotnisku w Vinon. Po tym wszystkim mogliśmy rozpocząć przygotowania do lotu.

Leszek poszedł z instruktorem wyhangarować DuoDiscusa, którym miał wykonać lot sprawdzający (wymóg dla tych, którzy chcą latać na ich sprzęcie) oraz Pegase 90 ?Lima Champion?.
Lot z nowymi markerami poprawiającymi widocznośćŁukasz przy swoim szybowcu – Diana 2Ja i Łukasz pojechaliśmy montować szybowce. Musieliśmy m.in. nakleić pomarańczowe naklejki w kilku miejscach oraz zainstalować Flarmy, które są w Alpach wymagane. W między czasie obserwowaliśmy holujące się szybowce pod nieliczne Cumulusy tworzące się w okolicy. Gotowi do lotu zaciągnęliśmy się na start i ok. 14-tej wystartowaliśmy, Łukasz pierwszy a ja zaraz za nim. Po wyczepieniu od razu znaleźliśmy 3-jki, wykręciliśmy 2000 m npm i ruszyliśmy w góry. Po drodze jeszcze 3,5m/s i mieliśmy zasięg do pierwszych górek. Podróż na półnoć szła bardzo sprawnie, lecieliśmy po kolei przez Montdenier, de Coupe, Cheval Blanc, by dostać się do Dom de la Blanche, gdzie w czwórce wykręciliśmy 3 tysiące. Łukasz podjął decyzję o przeskoku przez Serre de Poncon, choć pogoda w najwyższej części Ecrins nie wyglądała rewelacyjnie. Na pierwszych górkach za jeziorem widać było jeszcze ładne chmury, ale dalej nie było ich już wiele. Przed przeskokiem dokręciliśmy jeszcze na Pic de Morgon. Po drugiej stronie doliny okazało się, że Cumulusy także dobrze nosił, 3m/s pozwoliły wznieść się na 3200. Ponieważ była już 16.30 stwierdziliśmy, że przelecimy jeszcze kilkanaście kilometrów i będziemy wracać. Zrobiliśmy to na 120 km od Vinon. Postanowiliśmy wrócić tą samą trasą, do de Coupe i polecieć w okolice Saint Auban. Podkręcaliśmy tylko w jednym miejscu. Do Vinon dolecieliśmy przed 18-tą. Jak na pierwszy dzień wyszło całkiem nieźle, cztery godziny lotu i ok. 300km.Pierwszy lot nad Alpami
Na jutro prognoza jest nieco gorsza. Będzie trochę niżej i bez Cumulusów, ale to się jeszcze okaże. Do jutra.
Piotrek.