Dzień czwarty

Dzień czwarty Dzisiaj dostaliśmy do oblecenia obszarówkę 4 godzinną z trzema strefami, dwiema na wschód i jedną na zachód. Pogoda była początkowo bardzo dobra. Cumulusy szybko pokryły niebo, a ich podstawa osiągnęła 1800 metrów.

Postanowiliśmy odejść na trasę około 13-tej, czekając aż warunki zrobią się na tyle dobre aby do pierwszej strefy dolecieć bez większych problemów. Odeszliśmy po raz kolejny w kilka szybowców. Na pierwszym boku początkowo nie mogliśmy trafić dobrego noszenia. Szybko także dogonił nas „profesor” Nieradka i wspólnie dociągnęliśmy do końca pierwszej strefy w okolice Skarżyska Kamiennej. Znaleźliśmy tam dobre 3,5 metra i wykręciliśmy 2100m. Po zawrotce szło sprawnie do połowy drugiego boku. Nasz peletonik rozpadł się na pół i dalej leciałem już tylko z Pawłem. Przez długi czas nie mogliśmy nic znaleźć, musieliśmy zejść nisko na 600m, by złapać dobry komin. Prawdziwe problemy czekały nas jednak w pobliżu drugiej strefy, gdzie od północy gruby cirrus pokrył niebo i skutecznie zaczął tłumić termikę. Od 30 kilometra zrobiło się bezchmurnie. Udało się nam jednak powoli, ale bezstresowo dolecieć pod kłaczek tuż przed strefą, gdzie złapaliśmy 1,8 metra. Zaliczyliśmy strefę i polecieliśmy z powrotem po bezchmurnej do trzeciej strefy. Długo lecieliśmy zanim znaleźliśmy dobre noszenie. Do postawy dokręciliśmy dopiero kilkanaście kilometrów przed nią. Wykręciliśmy sufit w dwumetrowym noszeniu i przez kilka cumulusów dolecieliśmy do ostatniego obszaru. W międzyczasie wyrobił się nam solidny zapas na szybki dolot. Do lotniska trasa wiodła przez kilka cumulusów, które jeszcze nas przyspieszyły. Na mecie niezły wynik – czwarte miejsce w konkurencji i kolejny awans w tabeli. Na dwa dni przed końcem jestem drugi ze 150 punktową stratą do lidera – profesora:)

Najbardziej mnie jednak ucieszył dobry lot i współpraca z Pawłem Wojciechowskim, z którym będę latał za kilkanaście dni na ME w Ostrowie.