Dzień 6, 18.03 – Ćwiczenia w parterze

Prognoza pogody na czwartek zapowiadała dobrą termikę w rejonie Haute Provence i Durance, ale z nasuwającym się od zachodu górnym i średnim pokryciem. Na niebie od rana było jednak sporo Cirrusów.

W kominie po wyczepieniuW drodze w góry przez płaskowyżStarty rozpoczęły się wcześnie, tuż po 12-tej. W poprzednich dniach o tej godzinie ciężko było znaleźć dobre noszenie, lecz dzisiaj pobliskie górki dość dobrze pracowały. Ja zaraz po wyczepieniu szczęśliwie znalazłem 1,5-2m/s, które pozwoliło wykręcić maksa, czyli 1500m i przeskoczyć sporo kilometrów w stronę gór. Tam jednak nie było aż tak dobrze. Musieliśmy podkręcić się w 0,5-0,8m/s, by uzyskać wysokość niezbędną do wlecenia nad pierwsze górki. Nad nimi bąble ciepłego powietrza zabierały tylko na kilkaset metrów w górę. Przez 15 minut szukaliśmy dobrego komina w okolicach Montdenier. W końcu znaleźliśmy i jako jedni z nielicznych w tym dniu postanowiliśmy polecieć dalej na północ. Montagne de Coupe niestety prawie nie pracowała, więc polecieliśmy dalej na Mgne de Carton. Złapaliśmy tam komin dnia ? 3,5m/s średniego i wykręciliśmy 2700m

Lot wzdłuż grzbietuDiana pod szczytem Les 3 Eveches na „Parkurze”Następnie przeskoczyliśmy na Parcour. Ten bardzo ładnie dzisiaj pracował, wspomagany przez południowy wiatr, wiejący z siłą 18km/h. Ze względu na to, że się usilał, a zachód powoli został zakryty przez pełne pokrycie, postanowiliśmy poszukać fali nad 3 Eveches, czyli szczytem Parcouru. Spędziliśmy tam sporo czasu, jednak fali nie było. Nie było też już perspektyw lotu w inną część gór, więc mając 3000m postanowiliśmy wracać do domu. Wydawało by się, że to dużo. Przyrządy pokazywały 200-300m zapas dla Diany, lecz duże obszary z duszeniami powoli go nam zjadały. Problem też był z zasięgiem Pegaza Leszka, któremu brakowało 100-200m. Postanowiłem polecieć do przodu i poszukać termiki lub żagla bliżej Vinon. Nisko latające szybowce pozwalały się domyśleć, że tego pierwszego nie ma. Słaby żagiel znalazłem dopiero na Denier. Całe szczęście, że tam był, gdyż zapewnił nam spokojny dolot do Vinon. Nie doświadczył go dzisiaj m.in. szef pilotów Regis Kuntz, lądując z naszym kolegą Krzyśkiem u podnoża Montdenier, na lotnisku Puimuisson. My zakończyliśmy latanie ok. godz. 16.30. Na jutro prognoza jest optymistyczna, pogoda ma się zepsuć w weekend.
Łukasz