Dzień 11

Dzisiejszy dzień według niemieckich prognoz miał być bardzo dobry i cumulusowy. Na odprawie jednak powiedziano nam, że nie będzie tak pięknie. Zapowiedziano m.in. silny wiatr i opady przelotne. Tego pierwszego nic nie wskazywało, rano prawie nie wiało, a Bundeswehra ustawiła nawet swoje szybowce na pasie ?28?, nie zważając na jego kierunek. Chwilę po odprawie podmuchy nagle rozszalały się, a gdy ustawialiśmy się na polu startów ?16? dmuchało już całkiem nieźle. Starty rozpoczęły się tuż przed 12-tą. Byłem dzisiaj z przodu, więc wystartowałem kilka minut po południu. Po wyczepieniu lusterko pokazało wiatr połudnowo-wschodni o sile prawie 50 km/h. Przy takiej pogodzie bardzo trudno było znaleźć jakiekolwiek noszenie, lecz udało mi się w kilku bąblach podkręcić i przeskoczyć pod wiatr pod ładniejsze, choć poszarpane cumulusy. Pod nimi wykręciłem 1700m i poleciałem rozpoznać pogodę jeszcze dalej. Niestety dopiero za drugim razem trafiłem w obszary o mniejszych duszeniach, co pozwoliło mi dolecieć do jeziora St. Croix. Miałem tam jakieś 150m nad teren i przymierzałem się do lądowania na prywatnym lądowisku, lecz znalazłem słaby i poszarpany komin, który dał mi nadzieję na podreperowanie wysokości. Krążąc na małej wysokości nie czułem się zbyt pewnie. Tuż obok majaczyły potężne maszty radiowe, a ja byłem poniżej ich wierzchołków. Całe szczęście noszenia okazały się rotorami, które im wyżej tym lepiej i pewniej nosiły. Po dojściu do podstawy wyszedłem przed chmury, gdzie jeszcze lepiej nosiło. Wykęciłem tam 2700m. Następne kilka godzin latałem pomiędzy Montagne de Lure a Montagne de Coupe, próbując różnych wariantów i miejsc w poszukiwaniu fali i wykorzystując szlak, który powstał nad Saint Auban.
Ls-8 nad chmuramiPegase Leszka DudyW czasie, gdy ja byłem na północy Piotrek i Leszek walczyli w parterze w okolicy lotniska w Vinon przy wietrze dochodzącym do 60km/h. Po kilku godzinach zauważyli szybowiec latający nad Durance powyżej chmur. Postanowili przeskoczyć kawałek z wiatrem nad Manosque i sprawdzić, czy jest tam fala. Okazało się, że była. Piotrek wzniósł się na niej na 2200m i kierując się wzdłuż rzeki poleciał w rejon, gdzie ja latałem. Spotkaliśmy się w okolicy Puimuisson, gdzie znów wlecieliśmy nad cumulusy. Słońce powoli zbliżało się ku zachodowi, a w kabinie było strasznie zimno, więc zdecydowaliśmy o powrocie do domu. Nad Manosque spotkaliśmy naszego fotografa Leszka, który uwiecznił dzień niezłymi fotkami z fali.
Wylądowaliśmy tuż przed zmierzchem.

Prognoza na czwartek zapowiada praktycznie zerową termikę, silny wiatr z szansą na zafalowanie, ale co będzie to zobaczymy. Może znowu jakaś niespodzianka.
Łukasz