Drugi dzień

Ciężko było dzisiaj rano uwierzyć, że polecimy na konkurencję. Mniej więcej o godzinie 7mej niebo zaczęło pokrywać się grubym cirrusem. Pojechaliśmy z hotelu prosto na odprawę, na której dowiedzieliśmy się, że od Austrii i Czech zbliża się okno w zachmurzeniu i tworzyć się będą cumulusy. Dostaliśmy zadanie w postaci 2-godzinnej obszarówki ze strefami 25-kilometrowymi wokół punktów 087Krupina i 090Walaska. Zaraz po briefingu podjechałem do szybowca i zaciągnąłem go do tankowania. Asg bardzo sprawnie się tankuje, więc po kilkunastu minutach mogłem się ustawić na starcie znów jako jeden z pierwszych.

Wystartowaliśmy o godzinie 13tej w momencie, gdy na niebie było już trochę strzępków cumulusów. Dosyć mocno dawał się we znaki południowy wiatr, który osiągał siłę nawet 40km/h. Wąskie kominy i słabe noszenia utrudniały nabieranie wysokości. Dopiero po kilkudziesięciu minutach żebrania na Zoborze, lecąc pod wiatr znalazłem 1,5m/s, w którym wykręciłem podstawę 1800m. Pogoda jednak nadal nie rozpieszczała, pod co dziesiątą chmurą można było znaleźć dobre noszenie (dobre to dzisiaj 1,5m/s). Cumulusy w krótkim czasie pozlewały się w duże obszary alto, jeszcze bardziej utrudniając sytuację. W czasie, gdy ja latałem na wschód od linii startu, Tomek zgłosił przez radio, że na północ od Zoboru wszedł na falę, która go nosi nawet do 3 m/s. Poleciałem do niego i wkrótce razem lataliśmy nad chmurami. Wyszliśmy na niecałe 2400m npm, więcej się nie dało i nie można też było (ograniczenie 2440m). Postanowiliśmy odchodzić, było już grubo po 14tej, a na niebie coraz więcej alto. Wejście na falę okazało się nieprzydatne, bo po doleceniu na start znaleźliśmy się 600m niżej. Wystartowaliśmy o 14.30. Pierwszy komin w połowie trasy do pierwszej strefy 1,5m/s, podkrętka i lecimy dalej. Po wleceniu w obszar skręciliśmy pod wiatr i lecąc pod szlakiem, który nie nosił… przelecieliśmy kilkanaście kilometrów i wróciliśmy z wiatrem pod ładniejsze chmury. Złapaliśmy komin ok. 0,8m/s i powoli nabieraliśmy wysokości, będąc znoszonym w stronę drugiego obszaru. Z wysokości 1400m odprostowaliśmy i udaliśmy się w okolicę Vtacnika, gdzie komin dnia 2-2,2m/s wyniósł nas pod podstawę. Dalej znowu było gorzej, wlatując w drugą strefę nie mogłem znaleźć żadnego noszenia. Odwróciłem się pod wiatr pod ładniejsze cumulusy, ale i one nie nosiły. Na przeskokach tak mocno dusiło, że bardzo szybko znalazłem się w parterze w okolicy lotniska w Partizanskich. Wiedząc, że pole mam dobre szukałem choćby wątłego podmuchu. Zgłosiłem już nawet Tomkowi, że ląduję w polu, lecz w chwilę później znalazłem komin. Miałem 500m z czego może z 300 nad teren. Noszenie od 0,5 do 1,2 dawało nadzieję, że uda się wrócić do domu. Wyżej zrobiło się nawet 2m/s, a w porywach rzucało do 3. Gdy miałem ok. 1000m doleciał do mnie Żółw, z którym razem nabieraliśmy wysokości. Musiały to być noszenia rotorowe od pasma Tribca, gdyż niebo prawie całe zakryte było cirrusem, a kominy znajdowały się nad środkiem doliny. Wykręciłem 1500m i gdy lusterko pokazało, że mam dolot ruszyłem pod wiatr. Całe szczęście mocno nie dusiło i nie musiałem podpierać się żaglowaniem na pobliskich górkach. Do Nitry doleciałem ok. 17tej, bardzo szczęśliwy, że jestem w domu.

Tomek, który przyleciał pół godziny przede mną zajął dobre 5 miejsce, a ja byłem dzisiaj 17ty. W klasyfikacji generalnej jesteśmy wysoko, Tomek 3 a ja 11ty z niedużą stratą do czołówki.

Łukasz