Drugi dzień zawodów – pierwsze starcie

Nikt z naszej ekipy nie dowierzał rano, że uda się rozegrać konkurencję. Podejrzewaliśmy organizatora, że wyrzuci nas w powietrze po to, by zarobić trochę euro i odrobić straty po niezbyt udanym treningu.

Wszystkie prognozy, którymi dysponowaliśmy pokazywały przechodzenie strefy frontowej przez Pociunai w godzinach wczesno-popołudniowych. Grid został wyłożony na 11.30, a na odprawie wszystkie klasy dostały zadania na zachód od lotniska. Czas oblotu – 2,5 godziny.

Starty początkowo miały się rozpocząć o 12-tej, wystartowaliśmy jednak godzinę później. Po wyczepieniu nie było różowo ? podstawa ledwie 700m. Całe szczęście noszenia były dobre, zdarzały się nawet ponad dwumetrowe. Zanim otworzono starty podstawa wzrosła jeszcze o 200m. Odeszliście niezwłocznie zaraz po Karolu i Zbyszku w sporej grupie razem z francuzami i włochami. Lot do pierwszej strefy układał się znakomicie. Lecieliśmy po wałku burzowym i tylko w jednym miejscu zrobiliśmy dwa kółka w mocnym noszeniu. Do drugiej strefy musieliśmy się przebić przez ten wałek i polecieć na północ. Niestety termika była tam mocno wypłukana. Na 10-tym kilometrze przed strefą złapaliśmy komin ok. 0,7m/s i podkręciliśmy się do podstawy. Stamtąd polecieliśmy do przodu i tylko nakłuwając delikatnie obszar, zawróciliśmy się z wiatem. Zrzuciliśmy przy okazji resztki wody. Lecąc z powrotem ku lepszym warunkom, na 300m udało się znaleźć meterek w dobrze nasłonecznionym miejscu. Wykręciłem kilkaset metrów i tutaj zrobiła się różnica między mną a Tomkiem. Dalej lot na południe przebiegał bardzo sprawnie ? kominy po 2-2,5m/s znacznie przyspieszyły lot. Tak udało mi się dolecieć głęboko w trzecią strefę. Po zawróceniu nie mogłem polecieć bezpośrednio w kierunku ostatniego obszaru. Najbliższe cumulusy znajdowały na północ ode mnie. Poleciałem tam i w trójce wykręciłem podstawę. Z tego komina na na wschód prowadził szlak, który wyglądał bardzo zdrowo. Niestety zamiast noszeń, były tylko deszcz i drobne podtrzymania. Leciało się momentami 90 stopni od kreski, ale coraz bliżej lotniska. Spotkałem tam się z 3 Francuzami i Austriakiem i taką grupą bardzo powoli zmierzaliśmy w kierunku mety. Przelatywaliśmy przez rozległe obszary wytłumione przez rozlane congestusy i łapaliśmy meterki pod świeżymi chmurami. Podstawa znowu spadła do 800m. Dolot wyszedł bardzo na styk i do samego końca nie wiedziałem, czy będę w domu czy w polu. Udało jednak zaliczyć ta trudną konkurencję i to z bardzo dobrym rezultatem.

Łukasz