Druga konkurencja – 5.04.2015 r.

W niedzielę wielkanocną dostaliśmy zadanie 302km. Prognozy na dzisiejszy dzień były dobre, jednak mogły nas zaskoczyć przelotne opady śniegu. Po stracie opady znowu odcięły nam drogę do pierwszego punktu. Na szczęście pogoda wyklarowała się dużo szybciej niż wczoraj i o 13:40 mogłem odejść na trasę przy podstawie ok. 1800m. Warunki do pierwszego punktu układały się idealnie. Niestety przed górą Rokosz napotkałem pierwsze problemy. Po długim przeskoku i przeleceniu prze kilka rozlanych cumulusów spadłem na ok. 700m nad teren i wykręcenie się w poszarpanych przez wiatr noszeniach nie było łatwe. Szybowce, które odeszły na trasę kilkanaście minut po mnie szybko mnie dogoniły, a nawet wyprzedziły. Po odkręceniu się z niskiej wysokości, do punktu leciało się już bardzo dobrze.

IMG_0128

Na punkcie złapałem bardzo poszarpany komin, który bardzo trudno było wycentrować. W tym miejscu popełniłem jeden z pierwszych błędów. Odpuściłem komin zbyt nisko, a następnie na powrocie z punktu zwrotnego wpadłem w bardzo silne duszenia. Czułem też, że mój Discus 2a nie daje mi takich osiągów jak powinien. Stopniowo doganiały mnie kolejne szybowce. W połowie boku spotkałem się z moim kolegami z klasy i razem lecieliśmy do drugiego punktu zwrotnego łapiąc noszenia 1,5-2m/s. Czuliśmy spowolnienie na trasie spowodowane słabnącą termiką, a mi dodatkowo leciało się gorzej niż moim partnerom. Dolot był bardzo szarpany, często musieliśmy dokręcać w słabnących i zanikających noszeniach. Na 35km do lotniska wykręciłem duży zapas do lotniska, jednak jak się później okazało nie był on wystarczający, ponieważ dolot pod wiatr wyszedł dosłownie na styk. Po lądowaniu za prawym zaworem skrzydłowym zobaczyłem olbrzymi sopel lodu, który tworzył się z powodu lekkiego wycieku. Przed startem starałem się zrobić wszystko, aby do tego nie dopuścić, jednak stan tego zaworu nie pozwala na całkowite zlikwidowanie wycieku ;/

IMG_0130

Dzisiejszy wynik nie jest zadowalający, jednak pogoda na następne dni wygląda obiecująco i mam nadzieję, że pozwoli na odrobienie strat.

Jacek