Druga konkurencja

Po dniu przerwy przyszła lekka poprawa pogody. W dalszym ciągu są to warunki niżowe, już o godzinie 10 widać było mocno wypiętrzone chmury, ale od rana wszystko wskazywało na to, że sobie polatamy.

Wyłożona konkurencja to prędkościówka o długości 180.7km z punktami zwrotnymi: Podhradie na północ, następnie Skycov i Hurbanowo znajdujące się 42km na południe od lotniska.

Do pierwszego punktu leciałem większość nad doliną, przez co noszenia nie zachwycały, ale lot odbywał się bez większych problemów. Podhradie jest (są?) bardzo malowniczo położone na zboczu, z ruinami zamku na wzgórzu. Tam noszenia wyraźnie wzrosły, przekroczyły nawet 2m/s. Po odwróceniu się w stronę SKycov’a leciałem kawałek pod szlakiem, z którego już dość mocno padał deszcz, ale to jeszcze dość dobrze pracował. Nad Skycov (również malowniczy i też z ruinami zamku!) wlatuję w silnym deszczu padającym z mocno wypiętrzonych chmur. Po kabinie leje się woda tak, że niewiele widzę, w przełęcz uderza piorun. Na skraju chmury przestało już padać i w przyjemnym słońcu złapałem silny komin. Znalazłem plus deszczu – ze skrzydeł zmyło mi wszystkie muchy! Pod podstawą trudna decyzja. Po linii do trzeciego punktu pustka i wychłodzona opadem deszczu masa powietrza. Zastanawiam się czy lecieć w prawo przez Zobor, czy rzucić się na długi przeskok nieco w lewo od trasy. Z tej perspektywy nie widzę żadnego połączenia od Zoboru do punktu. Wybrałem drugą opcję skuszony bliżej znajdującymi się chmurami i mniejszą odchyłką od linii. Po 10km żałuję tej decyzji, ale już za późno. Z Nitry pojawia się jako takie połączenie na południe. W rejonie, w który lecę, nie ma nic. Dolatuję nisko pod cumulusa dopiero w okolicy elektrowni, odbijając jeszcze mocniej na wschód. 100m pod podstawą przestaje nosić, więc rzucam się na długi i powolny przeskok na zachód w stronę jedynej chmury, do której mam szansę dolecieć. Po drodze nie spotykam nic, masa powietrza jak o godzinie 5 rano. Powoli tracę wiarę w to, że dolecę pod cumulusa. Udaje się, choć bardziej myślę o otwieraniu podwozia niż krążeniu. Na szczęście pode mną teren jak w Wielkopolsce. Zaczyna nosić, więc delikatnie zakładam. Mimowolnie patrzę na wskazanie wysokości AGL na palmtopie – 112m. Ale udało się, po jakimś czasie wracam do gry. Zaliczam trzeci punkt i wracam do lotniska w miarę spokojnym lotem. Jednak decyzja o locie na wschód od trasy pomiędzy drugim a trzecim punktem spowodowała ogromną stratę czasu. Ale przecież mogło być jeszcze gorzej.

Grabek