Dojazd i pierwszy dzień

Losy mojego wyjazdu na Pribinę ważyły się prawie do ostatnich dni. Liczyłem, że uda mi się polatać znowu na Dianie, lecz niestety było to tym razem niemożliwe. Dostałem kadrowe Asg-29, które akurat w tym czasie było wolne. Wyjazd zaplanowałem z czwartku na piątek, tak aby zapoznać się z szybowcem na dzień przed zawodami. Polatać się nie udało, za to zmontowałem, umyłem i zakotwiczyłem maszynę.

Zapis lotu Łukasza z pierwszej konkurencjiPierwszy dzień dziesiątej, jubileuszowej Pribina Cup przywitał nas piękną pogodą. Na odprawie kierownik sportowy Vladimir Foltin przedstawił dość długie jak na tę porę roku trasy. Klasa 15-metrowa, w której latam dostała trójkąt 350km z punktami 222Helpa i 132Povazska Bystrica. Starty ziemne rozpoczęły się o godzinie 12tej. Wystartowałem jako jeden z pierwszych, gdyż chciałem zapoznać się z Asg w powietrzu. Tomek Rubaj, z którym latam w parze wystartował jako jeden z ostatnich. Ja w tym czasie odleciałem po szlaku na północny wschód na ok. 40km. Podstawy im dalej na północ, tym były wyższe, więc zapowiadało się całkiem fajne latanie. Gorzej było na płaskim terenie na południu, gdzie podstawy miały ok. 1400m a średnie noszenia oscylowały w granicach 1m/s.

Na trasę odeszliśmy ok. 13.30. Pogoda była zmienna, w niektórych miejscach tworzyły się małe szlaki, były także duże obszary termiki bezchmurnej. Podstawa w rejonie 1szego punktu zwrotnego osiągnęła ok. 2700-2800m. Gorzej było z noszeniami, które były bardzo poszarpane i wąskie. Jakby na złość wariometry w „PL” utrudniały wyszukiwanie i centrowanie kominów. Cambridge skakał a 5tka była źle skompensowana. Momentami nie wiedziałem czy krążę w kominie czy w jakiejś turbulencji… W rejonie 2 PZ cumulusy zrobiły się rzadkie a noszenia wahały się między 1 a 1,5m/s. Błąd na dolocie popełnił świetnie lecący dzisiaj Łukasz Grabowski, który, gdyby nie to, wygrałby konkurencję. Mi ostatni bok wyszedł całkiem nieźle, ładnie zapracowało pasmo na północ od Zoboru, które znacznie przyspieszyło finish. Zająłem 3 miejsce z niedużą stratą do pierwszego.

Drugi dzień przywitał nas słońcem, ale od zachodu powoli zaciąga górne zachmurzenie. Za chwilę odprawa, więc dowiemy się czy latamy czy nie.
Łukasz