Czwarty dzień zawodów – trzecia konkurencja

Dzisiaj rozegraliśmy 3 konkurencję Mistrzostw Europy. Task setter wyłożył dla nas ciekawą trasę o długości 450km. Cała wyłożona została na północnym zachodzie Litwy.

Starty rozpoczęły się dzisiaj już o 11.30 przy podstawie ok. 1050m. 45 minut później został otworzony dla nas start lotny. Z racji tego, że pogoda od razu była bardzo dobra, a cumulusy układały się w szlaki zdecydowaliśmy się na szybkie odejście. Obawialiśmy się także, podobnie jak w dniu poprzednim rozlewania się chmur. Pierwszy bok lecieliśmy z wiatrem, więc poszedł bardzo gładko. Podstawa się podnosiła, a noszenia przekraczały 2m/s średniego. W połowie boku dołączyła do nas grupka szybowców, w tym Francuzi, Gulyash i kilku innych zawodników. Takim peletonem połykaliśmy bardzo szybko dzielące nas od domu kilometry. W okolicach drugiego i trzeciego punktu podstawa osiągnęła nawet 1600m.

Dobrze mi szło przez większość trasy do momentu, kiedy po 3 punkcie zachciało mi się uciekać. Nie trafiłem pod kilkoma chmurami kominów i znalazłem się momentalnie na 400m. Całe szczęście zaczepiłem się w 1,5 metrowym noszeniu, w którym podkręciłem się do 900m. Podleciałem dalej i znowu dokręciłem 200m. Z tej wysokości poleciałem pod ładniejsze cumulusy i pod świeżo budującym się trafiłem 4m/s. Wykręciłem sufit i dalej zacząłem pędzić, by odrabiać straty do czołówki. Nie udało mi się już ich dogonić, ale przynajmniej nie straciłem za dużo. Przyleciałem 6 minut po pierwszych szybowcach i zająłem w konkurencji 8 miejsce. Sprawiło to, że spadłem w tabeli na 3 miejsce. Straty są jednak niewielkie i jutro to ja będę gonił liderów:)

Łukasz