Czternasty – ostatni – dzień zawodów

Wczoraj polecieliśmy koncertowo, nawet w najśmielszych planach nie podejrzewałem, że tak szybko wskoczą z powrotem na drugie miejsce. Nie było to łatwe, Russell i Mike to naprawdę znakomici zawodnicy. Podejrzewam, że musieli być naszym towarzystwem mocno zdekoncentrowani. Dzisiaj i dla nas i dla nich był to najtrudniejszy dzień, ostatnia konkurencja, która miała zdecydować o wszystkim. Ja byłem mocno podbudowany wczorajszym zwycięstwem, dlatego liczyłem na kolejny udany lot. Od rana niebo nie było zachęcające, od północy nasuwało się średnie i wysokie zachmurzenie z rozmytych burz z dnia poprzedniego. Prognozy były jednak optymistyczne, dlatego task setter wyłożył dla wszystkich klas obszarówki z czasem 3 godziny. Pogoda pokazała jednak, że to ona dzisiaj rządzi. Trasa zakładała lot wzdłuż granicy z Meksykiem na południe w okolice Laredo i potem lot na wschód i do stamtąd do lotniska. Cały zachód pokryty był chmurami i tylko gdzieniegdzie pojawiały się pojedyncze kłaczki. Tutaj jest trochę inaczej niż w innych miejscach. Chmury potrafią skutecznie wytłumić termikę i posadzić wszystkich w polach. Pól i lądowisk jest tutaj jak na lekarstwo, dlatego nie ryzykując organizatorzy zmienili nam zadanie na obszarówkę 2h15′ na wschód i południe z dosyć sporymi strefami. W tego typu konkurencji czynnik szczęścia odgrywa dosyć sporą rolę, dlatego zanosiło się na emocje do samego końca.

Wszyscy trzej z 18-tek staliśmy dzisiaj na szarym końcu grida, ostatni z ostatnich. Ja byłem w najgorszej sytuacji, po starcie Zbyszka i Mirka musiałem chwilę odczekać na samolot i dostałem najgorszego „złoma” – Cessnę, która ma dosyć małą moc. W dodatku jeszcze zostałem wyciągnięty poza strefę wyczepienia w miejsce, gdzie nasuwające się górne pokrycie wytłumiło noszenia. Już podczas holu zgłosiłem Jackowi swoje problemy i po interwencji wydłużono o 10 min otwarcie startu lotnego. Uff… nieco mi ulżyło, ale pozostało jeszcze znaleźć jakieś rozsądne noszenie. Udało się mi się w pobliżu lotniska wycentrować około 1,5 m/s. W międzyczasie doleciał Zbyszek i gdy przyszło otwarcie taśmy byliśmy przy podstawie (2100 mqnh) gotowi do lotu. Zgarnęliśmy Mirka i odeszliśmy jako jedni z pierwszych nie patrząc na nikogo. Pogoda psuła się coraz bardziej. Poleciliśmy pod pierwsze cumulusy na trasie i złapaliśmy ok 2,5 m/s. Następny komin to już 4 m/s, a w jeszcze następnym dolecieli do nas Anglicy. I tu mała konsternacja – z ziemi dostaliśmy informację, że odeszli 10 minut po nas??? Po chwili uznaliśmy, że może to być celowa dezinformacja, gdyż na tak krótkim odcinku nie dało się polecieć aż tyle szybciej. Zresztą to dopiero początek i trzeba lecieć do końca i na ziemi okaże się kto był lepszy. Lecąc dalej zauważyłem, że to oni lecą nerwowo, próbują się wyrwać na siłę do przodu. W którymś momencie po pierwszej strefie nasze drogi się rozeszły. Zaliczyliśmy ją dosyć głęboko, gdyż do następnej musieliśmy ominąć obszar większego zachmurzenia. Znaleźliśmy 4,5 m/s, a już w drugim obszarze wlecieliśmy pod piękny szlak. Polecieliśmy na południe do jego końca i z powrotem już z wiatrem do lotniska. Nie był aż taki mocny jak dnia poprzedniego, ale pozwolił na w miarę szybki lot do domu. Jeszcze tylko podkrętka i z niezłym wynikiem lądujemy w Uvalde. Po niecałej godzinie jest już wszystko jasne. Zrobiliśmy lepsze prędkości od wyspiarzy i daje mi to srebrny medal!!! Yes, yes, yes!!! Radości nie było końca, jest to wielki sukces dla mnie, największy w mojej karierze:)))

I to już koniec naszej przygody związanej z 32 Szybowcowymi Mistrzostwami Świata, które rozegrały się w Uvalde. Chciałbym serdecznie podziękować Jurkowi, Lili oraz wszystkim osobom, które przyczyniły się do mojego sukcesu. Bez Was nie byłoby tego medalu.

Łukasz

Ps. Jesteśmy teraz już w Chicago 3 godziny przed odlotem. Wreszcie mogłem się trochę rozpisać:)