8. Konkurencja

Tego nie mogli przewidzieć najstarsi górale – Łukasz Wójcik znów pierwszy ! W doskonałym stylu wygrywa konkurencję obszarową i awansuje na trzecią pozycję w klasie 15 metrowej.
Mimo sporych apetytów na duże latanie nadchodzący od zachodu front zmusił organizatorów do wyłożenia konkurencji obszarowych we wszystkich klasach z czasem oblotu 3 godz. W klasie 18 metrowej poszczególne strefy znajdowały się: dookoła punktu Dobra Niva (średnica 25 km, na wschód od Nitry), 2 strefa dookoła punktu Drietoma (średnica 20 km, na północ od Nitry) i 3 strefa dookoła punktu Kemence (średnica 25 km, na południowy wschód od Nitry). Przed startem podstawa chmur stopniowo podnosiła się do 2000 m, noszenia osiągały w końcowej fazie przed odejściem 3 m/sek. Tym razem przyjęliśmy inną taktykę polegającą na tym ,że ja cały czas wisiałem na ogonie dwóm Anglikom, a Karol w najdogodniejszym momencie odchodzi na trasę. Patrząc na ostateczne wyniki chyba trochę zmęczyłem przeciwników swoim uporczywym wiszeniem, bo polecieli w dniu dzisiejszym nieco gorzej. Ostatecznie Karol po odejściu kieruje się na północ, jednak dość szybko stwierdza, że chmury nie prowadzą zbyt daleko i odkręca na wschód. Ja odchodzę 4 minuty po nim i razem z Anglikami lecę od razu na wschód. Po 30 km spotykamy dużą grupę szybowców (także Karola) krążącą w doskonałym 4 metrowym kominie. Po wykręceniu pułapu ruszamy już razem z Karolem w kierunku skraju pierwszej strefy. Blisko jej końca łapiemy trójkę, wykręcamy 1800 m i ruszamy w kierunku 2 strefy. Na południe od góry Vtacnik stoją piękne chmury, niestety nie dają spodziewanych trójek. Skręcamy więc na północ i przelatujemy pod kolejnymi cumulusami szukając wymarzonego noszenia. Niestety ostatecznie musimy zadowolić się dwójką. Po paru kółkach kontynuujemy lot pod niewielkimi chmurkami w kierunku 2 strefy. Karol odbija nieco na północ. Ja zaliczam początek strefy i skręcam pod świeżo budujący się szlak na kierunku wschodnim. Gdy po paru minutach Karol wchodzi pod ten sam szlak jest on już doskonale rozbudowany. W rejonie Previdzy skręcam na południe i dolatuję do chmur na wschód od góry Tribec. Tutaj staram się znaleźć dobre noszenie, jednak rozpadające się chmury dają tylko poszarpane półtora metra. A szkoda bo średnia prędkość była bardzo dobra, a tu ją trochę wytracam. Dopiero w rejonie elektrowni atomowej łapię 3 metry i dalej pędzę już bez problemów do trzeciej strefy. Pod pięknym szlakiem nabieram wysokości 2100 m. Będąc już w strefie trzeciej kieruję się na jej południową część. Przede mną TMA Budapest 5. Szybko myślę do jakiej wysokości wolno w niej latać? Za nim zdążyłem się zorientować już słyszę alarm w „lusterku”. Szybka decyzja i zawrót. Pozostaje wątpliwość czy aby nie wpadłem w strefę i nie zakończyłem tym samym lotu. Nerwowo sprawdzam zapis trasy szybowca. Ale ulga – ominął granice strefy o parę metrów. Mogę spokojnie, acz bardzo szybko (v – 250 km/h) pędzić do mety. Karol przylatuje parę minut po mnie ale zrobił dziś lepszą prędkość (115,3 km/h). Dziś zwyciężyli Francuzi. Dotychczasowi liderzy – Brytyjczycy i Austriak Janowitsch polecieli słabiej, ale utrzymali czołowe pozycje.
Jutro dzień przerwy w lotach. Możemy więc wieczorem posiedzieć całą ekipą przy winku. Niestety jak to szybownicy znów latamy…..