7 grudnia 2012 – Rekordowy dzień

To był rekordowy dzień! Udało się ustanowić rekord Polski na trójkącie 400 km z prędkością 154 km/h. Co ciekawe najwięcej emocji było na końcu. A to za sprawą nieuwagi na finiszu. Tym razem los był dla mnie łaskawy. Pięć metrów zdecydowało. Niewiarygodne… Ale do rzeczy. Rano na odprawie Bernd podaje informację, że ok. 17tej możemy spodziewać się w rejonie Kiripotib burz spływających z północy. Nie uśmiecha mi się lądowanie poza domem więc odpuszczam dziś długi lot i postanawiam zaatakować rekord Polski na trójkącie 400 km. Wiem, że póki co tabela jest pusta, ale minimalna prędkość do ustanowienia tego rekordu wynosi 152,52 km/h. Aby nie mieć ograniczenia wysokości planuję punkt odlotowy 20 km na południe od Kiripotib w Rheinft. Tutaj obowiązuje już FL 195. Pierwszy pz w Tatave – południowy wschód od lotniska, 2 pz Malatah – południowy zachód. Deklaracja wbita, startuje o 12.12. Łapię pierwszy komin i próbuję zamknąć silnik. Niestety ma on swoje humory, a ja mam tylko jedną manetkę. Wiec co mogę zrobić – uruchamiam go i wyłączam w nadziei, że się schowa. Po 15 próbie (!!!!) w końcu latam jak szybowiec ze schowanym silnikiem.

Bacznie obserwuję rozwój chmur. Na północy widać już pierwsze Cb. Dość liczne są też soczewki. To może na fali ? Nie znajduję jej jednak. Pozostają zwyczajne cumulusy – dziś o podstawie 4500 m. Póki co noszenia do 3 m/sek. Zakładam odejście na trasę o 14tej i oblot w ciągu 2,5 godz. Czekanie jak na zawodach. Nareszcie trochę mocnej adrenaliny (nie ostatnia w dniu dzisiejszym…). W końcu nie wytrzymuje i odchodzę o 13.50. Odnotowuję wysokość – 4350 m. Na mecie muszę mieć więc wysokość 3350 m. Dodatkowo obliczam, że nad punktem końcowym powinienem być na wysokości około 2000 metrów nad poziom. Niby wszystko jasne ale właśnie ta druga informacja zbyt mi zalega w głowie i przysporzy mi później niemało emocji.

Lecę dość szybko pod trochę rozczapierzonymi cumulusami. Prędkość ładna – 170-180 km/h. No ale w końcu trzeba zakrążyć. W połowie boku wjeżdżam od razu w pełne 5 m/sek (czasem nawet lepiej). Wykręcam ponad 5000 m i jazda dalej. Przed punktem jeszcze raz krążę krótko w 4-5 m/sek i nawrót do drugiego pz (średnia prędkość 148 km/h – dobrze) Teraz zahaczam chmurki od południa bo tam noszą więc mi pasuje ten bok. Ale w połowie trafiam w rynnę duszenia. Pomny wczorajszych doświadczeń natychmiast uciekam w lewo. Poskutkowało – straciłem tylko 500 m. Po drodze trzy, czterokrotnie podkręcam – staram się krążyć tylko w ponad 4 m/sek. udaje się. Na drugim pz mam ponownie prędkość średnią 148 km/h.

Droga do mety wygląda ładnie, chmury układają się jedna za drugą. Staram się więcej bardziej podciągać na prostej niż krążyć. Bardzo szybko robi się dolot, ale to za mało – muszę wypracować 2000 m zapasu by różnica na mecie nie przekraczała 1000 metrów od wysokości przecięcia linii startu. Na 30 km przed metą jestem już 1300 m nad kreską. Potrzeba jeszcze 700 metrów. Prędkość 149 km/h. Nie ma co, trzeba przyspieszyć. Na 16 km przed metą stoi piękny cumulonimbus. Jeszcze nie pada, ale ładnie się piętrzy. Tylko on może dać brakującą wysokość. Atakuję go. Szarpie 4 m/sek. Chwila asekuracji – bo zakładam. Ale po dwóch kółkach przychodzi otrzeźwienie. Więc ruszam po prostej. No i dobrze bo ciemna podstawa ssie jak trzeba. Zapas rośnie mi do 2250 m. Trzeba jeszcze podgonić prędkość bo na lusterku 151,5 km/h, a do mety niecałe 10 km. Jadę więc 200-220 km/h. Więcej nie wypada bo powietrze bardzo turbulentne. Powoli licznik pokazuje średnią 152 i coś kilometrów na godzinę. No to pewnie mam to minimum. Na kilometr przed metą spoglądam na wysokościomierz. I tu z przerażeniem stwierdzam, że jestem ciut poniżej 3350 m. Zapatrzyłem się w prędkościomierz, zakodowałem sobie przybliżoną wartość zapasu 2000 metrów, a tu najważniejszy parametr (wysokość 3350 m) umknął mojej uwadze. Ciągnę drążek by wejść na upragnione 3350 m. Teraz to są sekundy, potem będą minuty wątpliwości – czy zachowałem regulaminową różnicę, czy też na samym końcu schrzaniłem cały wysiłek.

Otwieram hamulce i ląduję w Kiripotib. Na zachodzie rozbudowuje się ogromna burza. Wyjmuję rejestrator i zmierzam bezpośrednio do Bernda. Podłącza do komputera i powoli analizuje. Te parę minut dostarcza mi więcej emocji niż cały lot. Sekunduje mi Peter i Bert z Belgii. W końcu upragniony odczyt – różnica 995 metrów. Udało się !!!! Byłem na mecie 5 (słownie: pięć) metrów powyżej dopuszczalnego limitu. To się nazywa precyzja. A tak na poważnie ogromna nierozwaga. Całe szczęście los obszedł się ze mną dziś łaskawie – MAM REKORD POLSKI NA TRÓJKĄCIE 400 km !!!!. Prędkość 154 km/h. Wszyscy gratulują. Widzę nieukrywaną radość. Może to pierwszy rekord w Kiripotib? Nie wiem, muszę się dopytać. Ale wygląda na to, że do magii kilometrów liczonych od zamknięcia silnika i publikowanych na OLC udało mi się dorzucić inną wartość – PRĘDKOŚĆ.

Pozostały jeszcze dwa dni mojego latania w Kiripotib. Mam pewne plany, ale pozwolę sobie zachować je dla siebie. Ot tak by nie zapeszyć.

Pozdrawiam

Jurek