31.05.2011 Dzień czwarty

Dzisiaj kolejny dzień termiki bezchmurnej. Prognozy nie dawały szans na jakiekolwiek chmury, a noszenia przewidywane były na nieco słabsze i o mniejszym zasięgu.
Warunki budziły się nieco dłużej niż wczoraj, nawet sonda po starcie nie utrzymała się za długo w powietrzu. Jednak po wykonaniu drugiego startu zameldowała dobre noszenie i wysokość około 1500m. Otrzymaliśmy zadania o długości 273km po 5 punktach zwrotnych + punkt dolotowy.

Ku naszemu zaskoczeniu, jeszcze podczas startów zaczynały gdzieniegdzie się tworzyć kłaczki zwiastujące dobry komin, a kilkadziesiąt kilometrów na zachód od lotniska stała linia bardzo ładnie wyglądających cumulus’ów (niestety nasza trasa wyznaczona była w innym kierunku).

Odszedłem na trasę, wypuściwszy przed sobą dość duży peleton szybowców, które zamierzałem po kolei doganiać i uciekać do przodu. Na szybowcu o osiągach znacznie lepszych niż większość startujących to chyba jedyne wyjście na termikę bezchmurną. W innym wypadku peleton ma znacznie lepszą penetrację i trudno jest mu uciekać. Warunki w moim odczuciu były znacznie lepsze niż poprzedniego dnia, było widać więcej zamgleń, a na wschód od Odry, w rejonie Sławy oraz nad prawie każdym większym lasem tworzyły się drobne, szybko zanikające, ale wskazujące bardzo silne noszenia chmury.

Dobrą i przyjemną niespodzianką były piękne cumulusy na dolocie, które mocno przyspieszyły lot i dały pewny dolot do lotniska.

Pozdrawiam
Grabek