29 grudnia 2011 – dzień trzeci

Sytuacja pogodowa trochę lepsza. Na wschód od Kiripotib, w odległości około 100 km ma napływać z północy wilgotniejsza masa. Tam też można spodziewać się cumulusów. U nas termika bezchmurna. Dziś zabieram się do latania porządnie. Wyznaczam sobie zadanie – łamaniec z 3 pz długości 655 km. Pierwszy i trzeci punkt lokuje na wschód od lotniska, drugi na południe od tych poprzednich. Zakładam, że doskoczę do cumulusów i tam trochę pogonie. Startuję wcześniej – o 12tej. Wykręcam pierwszy komin do wysokości 2000 m nad poziom lotniska i odchodzę a trasę. W oddali widać cumulusy. Lecę z zapałem do nich. Pierwszy komin ok. 3 m/sek, drugi momentami dobija do 6 m/s (wow !!!). Potem jest czasem lepiej czasem słabiej. Ale po godzinie łapię pierwsze chmurki na setnym kilometrze. Zaliczam pierwszy pz i skręcam na południe. Niestety chmury układają się bardziej na południowy wschód. Stąd od połowy drugiego boku znów jestem na bezchmurnej. Wyszukuję kontrastów i tam łapię przyzwoite noszenia do 2-3 m/s. Po zaliczeniu drugiego pz ruszam w kierunku chmurek. Wykręcone na bezchmurnej 2700 m (nad grunt) pozwala doskoczyć do pierwszych chmur (foto). Potem krawędzią zachmurzenia dolatuję do trzeciego pz i skręcam na zachód do Kiripotib. Na 95 kilometrze wykręcam dolot i z przyzwoitą prędkością (wg przyrządu 115 km/h, nie wiem czemu na OLC wyszło tylko 111 km/h – może liczone od startu ziemnego) melduję się na mecie. Powolutku oswajam się z Antaresem – jest naprawdę przyjemny w pilotażu. Niestety nie zaleca się lania balastu więc pozostanę przy dociążeniu bateriami silnikowymi. Co najważniejsze na jutro przewiduje się przesunięcie wilgotnej masy w kierunku Kiripotib więc pewnie latanie będzie jeszcze lepsze.

PS.

  1. Z przyjemnością odnotowuję, że w Gariep walczy m/i Adam Czeladzki(widziałem jego wyniki na OLC). Tą drogą pozdrawiam dzielnego Adama. Ale tak sobie myślę, że w przyszłym roku nie tylko on zawita do Kiripotib. Tu jest naprawdę fantastycznie pod każdym względem.
  2. Wśród grona pilotów niemieckich jest też bardzo miły pilot z Belgii. Latał wielokrotnie w mistrzostwach Europy i świata. Także jego synowie latają. Za sprawą zawodniczych koszulek bardzo dobrze identyfikuje pilotów spod znaku Klinika Kolasiński Gliding Team. Wiele ciepłych słów mówił na temat Piotrka Jarysza. Widać piloci teamu i sam KK GT jest już rozpoznawalną marką na świecie. To cieszy :). Korzystając ze sposobności pozdrawiam wszystkich pilotów z KK GT. Marzy mi się byśmy tu kiedyś wszyscy razem polatali.

Pozdrawiam

Jurek