28.07.2014 – Druga konkurencja

Dzisiejsza trasa to obszarówka o czasie oblotu 3:15, wyłożona na wschód od lotniska w związku z linią zbieżności znajdującą się nad zachodnią granicą:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/47S_15m_tsk.htm

Dzisiejszy lot można by było streścić sformułowaniem „omijanie deszczów”. Dość szybko w rejonie lotów pojawiły się mocno wybudowane chmury, które zaczęły oddawać z powrotem swoją wodę oraz zmniejszać dostęp słońca do ziemi. Po zawróceniu w pierwszej strefie wlecieliśmy nad lasy milickie, które nas tym razem nieco zawiodły. Dopiero w rejonie Sycowa wlecieliśmy w dobry komin w noszącej części tworzącej się właśnie burzy. Od tego miejsca warunki nieco się poprawiły, dzięki czemu udało się dolecieć aż do Kluczborka w południowej części drugiej strefy. Ominięta wcześniej chmura deszczowa rozbudowała się jednak na tyle, że do kolejnej strefy trzeba było lecieć mocno na około, przez Oleśnicę i Twardogórę. W wyniku tego omijania pozostało mi tylko „nakłuć” ostatnią strefę na północny wschód od Kalisza i wracać.

Już z daleka było widać, że w rejonie Leszna stoją wrogo wyglądające chmury. Sebastian i Jacek, lecący z przodu, ostrzegli o dużym opadzie deszczu i duszeniach na dolocie. Podlatywałem w takim razie do każdej chmury przede mną, nawet jeśli trzeba było do niej odbić mocno w bok. Niestety większość z nich już zanikała i nie udało mi się znaleźć żadnego noszenia, które pozwoliłoby mi wyrobić bezpieczny zapas wysokości. Już na 30 kilometrze do Osiecznej spotkałem pierwszy opad. Po przeleceniu przezeń zobaczyłem, że w stronę lotniska praktycznie nie ma już nadzieji na zdobycie wysokości. Na palmtopie -50m do dolotu, ale na nastawę Mc Cready 2. Zwolniłem do 120km/h. Rzadko lata się Dianą z takimi prędkościami po prostej, ale niedobór wysokości maleje. Przede mną duża, mocno wypiętrzona chmura, z której już pada deszcz. Nie do ominięcia. Po bokach ściany wody, znalazłem nieco lżejszy opad, przez który nawet prześwitywało Leszno, jeszcze wciąż oświetlone słońcem. Ale i tak to nie była mżawka. Po kabinie woda lała się tak, że niewiele widziałem do przodu. Na szczęście nie spotkałem tam bardzo mocnych duszeń. Na jakimś 8 kilometrze deszcz zelżał. Wysokości wystarczyło bez problemu.

Wyniki z dzisiejszej konkurencji:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/47S_15m.htm
Wyniki łączne po dzisiejszej konkurencji:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/47S_15m_tot.htm

Łukasz