27.07.2014 – Pierwsza konkurencja

Mistrzostwa rozpoczęły się konkurencją obszarową o czasie oblotu 2:30 ze względu na możliwość pogorszenia się pogody w drugiej części dnia. Jak dokładnie przebiegała trasa można zobaczyć pod następującym linkiem:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/47R_15m_tsk.htm

Ze względu na prognozy zdecydowaliśmy się nie wlatywać zbyt głęboko w pierszą strefę. Jednak w dalszym ciągu dnia nie pojawiały się żadne zagrożenia. Lot przebiegał płynnie i spokojnie, ale dość szybko. Krążenie – lot po prostej – krążenie.  Jednym słowem typowy przelot szybowcem :) Wprawdzie dość trudno było trafić w dobre noszenie, często kończyło się na nieudanej próbie wycentrowania, ale jakoś lecieliśmy do przodu. Dzięki temu mogliśmy wlatywać dość głęboko we wszystkie strefy i w dość dobrym przybliżeniu zrealizować wstępny plan stworzony na ziemi. Co ciekawe, nie wybudowała się żadna burza, nie było altocumulusa. Lubię, kiedy prognozy nie sprawdzają się w tą stronę!
W końcowej części lotu warunki nieco się pogorszyły, jeszcze trudniej było znaleźć dobre noszenie. Jeszcze przed wyrobieniem dolotu nieco się niezrozumieliśmy z Jackiem, przez co nie udało się nam wspólnie kontynuować lotu do końca. Ja odszedłem na południowy skraj dość dużej chmury, który wyraźnie lepiej nosił. Jacek musiał wykręcić dolot w nieco słabszym noszeniu, ale wszyscy ukończyliśmy bezpiecznie na lotnisku. Nie był to idealny lot, ale jak mawia pewne przysłowie – pierwsze koty za płoty!

Wyniki po pierwszym dniu lotnym można obejrzeć tutaj:
http://www.wgc2014.hb.pl/wyniki/15m/47R_15m.htm

Łukasz, RP