22 maja 2014

Znów piękna pogoda. Ale co się dziwić. Tak jest zawsze gdy wyż znajduje się na wschodzie Europy i dba o naszą pogodę. Na dodatek wilgotność terenu po ostatnich opadach zapewnia nam cumulusowe niebo. Zadaniem dnia jest trasa 470 km przebiegająca zygzakiem nad lasami Janowskimi. Odchodzimy na trasę o 13:15 przy podstawie chmur 1800 metrów. Mamy czołowy wiatr ale chmury układają się w szlak, który doprowadza nas do pierwszego punktu zwrotnego na wschodzie. Dzięki takiemu układowi chmur nic nas nie zabolał wiatr czołowy. Szybowiec doskonale przygotowany przez mojego pomocnika Patryka stara się nawiązać kontakt z szalejącymi pod szlakami 18-nastkami.

2014_05_19_poniedzialek-14

Po nawrotce mkniemy z wiatrem na zachód. Niestety powoli zaczynam odstawać od czołówki. 26-cio metrowe skrzydła stawiają większy opór niż 18-to metrowe. Właściwie przy takich prędkościach współczynnik powinien działać w odwrotną stronę i mnie dodawać punktów. Na drugim punkcie zwrotnym melduję się około 3 minuty za Łukaszem. Po zawróceniu znów wracamy pod szlak i mkniemy ponownie pod wiatr korzystając z dobrodziejstw układu szlakowego chmur. Dopiero na 25 km przed kolejnym punktem kończą się chmury i trzeba pod błękitnym niebem sunąć do niego. Po nawrotce mam już ok. 15 km straty do Łukasza. On wraz z grupą szybowców wraca w kierunku południowym pod szlak. Ja postanawiam lecieć po trasie w nadziei, że zabiorą mnie pojedyncze chmurki. Decyzja nie jest zła bowiem trafiam dwójki i trójki. Zaryzykowałem w nadziei, że może odrobię straty. Ostatecznie dystans się utrzymał już do końca. Nie mniej bez zbędnych halsów docieram do szlaku, wykręcam dolot i szybko mknę do punktu kierunkowego w Sandomierzu, a następnie do mety. Prędkość nie jest może najgorsza – 134,8 km/h ale po przemieleniu przez sztywny współczynnik daje mi miejsce 20te. Dla porządku dodam tylko, że przy współczynniku dynamicznym byłoby to miejsce 10te. Zwyciężył fantastycznie latający Karol Staryszak. Można go śmiało nazwać wirtuozem latania szybowcowego. Oby taką formę utrzymał do Mistrzostw Świata.

Dla ciekawostki dodam tylko, że Wiktor Koźlik latający także na Nimbusie uzyskał dziś druga prędkość dnia 139,5 km, co po „przemieleniu” przez współczynnik dało mu 14 pozycję w klasyfikacji. Kto dziś latał ten widział, że przy takich warunkach ASG 29 jest szybowcem lepszym od Nimbusa. „karanie” zawodnika współczynnikiem przy prędkościach zwycięzcy 140,6 km/h jest mówiąc delikatnie krzywdzące. Powtarzam – druga prędkość dnia i 14ta pozycja w tabeli. Ja za wczorajszą drugą prędkość dnia zostałem ulokowany na 13tym miejscu. Jak tak będziemy dyskredytować wyniki to klasa otwarta nigdy nie zaistnieje na polskim niebie.

2014_05_19_poniedzialek-8

JK