22. Listopada

A jednak znów w Kiripotib

Mimo, że wyjazd ten planowałem już od marca dopiero teraz sprawy nabrały stosownego tempa. Jeszcze w poniedziałek snułem plany co do ewentualnych rekordów Polski, Afryki, a może i świata. Witek Czarnik dosłał mi aktualne rezultaty, a tu nagle we wtorek bomba ! „Mój” Antares 23E uszkodzony ! Pilot, który wykonywał na nim lot „wypalił” baterie, a mówiąc prostym językiem wyczerpał je do końca piłując na siłę do Kiripotib. Jest to miękkie podbrzusze tego szybowca – baterie wyczerpane do zera można jedynie wyrzucić. Na nowe przyjdzie poczekać bo lecą ze Stanów. Taka wiadomość podcina mi skrzydła. Miał być super szybowiec o rozpiętości 23 metry, a tu nagle nie ma nic. W środę między operacjami w klinice wydzwaniam, pisze maile. O 20:30 pojawia się nadzieja – Bernd Sebald z Niemiec ma wolnego Ventusa 2cM. Szybowiec stacjonuje w Bitterwasser. W ciągu dwóch godzin finalizuję kontrakt. O 23:00 w środę zapada decyzja – lecę w czwartek rano. Szybkie pakowanie i o pierwszej w nocy jestem gotowy.

Namibia wita mnie piękną pogodą. Lot był przyjemny, samolot z dużą liczbą wolnych miejsc. Docieram do Kiripotib o 9:30. Spotkanie z gronem przyjaciół. Po lunchu ruszam do Bitterwasser. Kierowca mknie po szutrowych drogach z prędkością 140 km/godz. Mijamy małpy, są też żyrafy (nie widziałem ich w latach poprzednich). W Bitterwasser elegancko, częstują mnie kawa i ciastem. Potem zabieram się za odbiór Ventusa. Szybowiec jest w doskonałym stanie. Aż miło patrzeć. Formalności zabierają mi godzinę. Jedziemy na start. Pole wzlotów ogromne – wszak to jest dno wyschniętego jeziora. Jednak gdy chcę startować zrywa się bardzo silny wiatr tylny. Zapada decyzja o zmianie kierunku startu. Pół godziny jedziemy na drugi koniec jeziora. W tym czasie chmury rozpadają się. Oj przyjdzie lecieć do Kiripotib na silniku. Staruję grubo po 18-tej. Przede mną tylko błękit. Piłuje więc pod wiatr pełne pół godziny. W końcu miły widok znajomej farmy. Parę kółek i ląduję. Dawno tak długo nie mieliłem śmigłem. Od wschodu zbliża się potężna burza. Zabezpieczam szybowiec i z opóźnieniem melduję się na kolacji. Pierwszy dzień zaliczony.

W miłym gronie kolegów kończymy dzień. Od jutra już dobre latanie. Pogoda poprawia się więc nastroje się do niej dostosowują.

Jurek