22.04.2015 – Dziewiąta konkurencja

Ciężko jest konkurować na termice bezchmurnej latając na lepszym szybowcu. Trzeba ciągle uciekać przed peletonem, co nie jest łatwe. Drobny błąd i ogląda się przelatujące nad głową szybowce. Z drugiej strony trzymać się peletonu też nie ma sensu, bo przegrywa się współczynnikiem.

Zgodnie z wczorajszymi zapowiedziami odprawa odbyła się o 8:45, pierwsze starty wstępnie zaplanowano na 9:30 pomimo ostrzeżeń meteorologa o tym, że mamy do czynienia z nieco bardziej stabilną masą i termika będzie wygrzewać się wolniej. Dla klasy 15m trasa dość długa – 549km:
http://soaringspot.com/fcc2015/results/15-meter/task/day9.html

Niestety nie udało się wystartować zgodnie z planem. Termika nie budziła się tak, jakbyśmy tego chcieli. Dopiero o 10:45 oderwał się pierwszy szybowiec. Start lotny dla klasy 15m został otwarty dopiero o 12:00. Nie zostało zbyt wiele możliwości na wyczekiwanie przed odejściem.

Dzisiaj miałem okazję cztery razy sprawdzić termikę nad Małą Fatrą. Tak się składało, że najkorzystniej było lecieć tą samą drogą na wszystkich bokach trasy. Trochę dokładało się drogi, ale za to można było gdzieniegdzie pokrążyć pod cumulusami, podczas gdy w pozostałej części trasy tak dobrze już nie było. Nad obszarami bezchmurnymi znacznie trudniej było trafić dobry komin, szczególnie w locie samotnym. W taki sposób straciłem sporo czasu w rejonie Klaka i Magury, lecąc do drugiego punktu, a także w drodze do ostatniego punktu zwrotnego – góry Zobor przed Nitrą. W tym drugim przypadku było o tyle gorzej, że nad południowy rejon lotów właśnie nasunęła się gruba warstwa cirrusa tłumiąca ilość energii słonecznej docierającej do ziemi. Już na południe od Vtacnika noszenia wyraźnie osłabły. Po zaliczeniu punktu trzeba było krążyć w noszeniach często nieprzekraczających pół metra. W takie dni nieco silniejszy wiatr mógłby być akurat sprzymierzeńcem. W pewnym momencie przestałem już wierzyć, że uda mi się dolecieć do lotniska, choć brakowało niewiele. Przy dużej ilości szczęścia może nawet doleciałbym do jakiegoś pola w zasięgu mety. Jednak nie lubię takiego ryzyka. Zdecydowałem się na nieco ryzykowny, ale, jak mi się wydawało, nieco bardziej rozsądny manewr. Na resztkach wysokości wleciałem nad zbocze w południowej części Vtacnika, na które dopiero co ponownie zaczęło świecić słońce. Nie spodziewałem się już w tej sytuacji regularnych noszeń. Jedynie nieco cieplejsze powietrze zaczęło powoli wspinać się nad drzewami. A ja w nim, esując cierpliwie. Udało się. Doleciałem. Wynik kiepski, ale niewiele brakowało, żeby było znacznie gorzej.

Łukasz G.