21 maja 2014

Trzecia konkurencja. Niezmiernie ciekawa i dynamiczna. Pogoda iści e afrykańska. Podstawy chmur powyżej 2000 metrów, a noszenia nawet do 4-5 m/sek. Czyż to nie piękne? Jak fantastyczna była pogoda świadczą wyniki klasy standard. Zwycięzca dnia Łukasz Błaszczyk osiąga prędkość 129/7 km/godz, na Jantarze Standard – czyż to nie piękne. Zanim więc napiszę relację z Mistrzostw Polski w klasie otwartej chciałbym wspomnieć o walce w Krajowych Zawodach szybowcowych w klasie standard. Tutaj obsada jest wyśmienita. Stąd poziom zawodów nie ustępuje mistrzostwom Polski. Na górze tabeli trwa zażarta walka pomiędzy Łukaszem Błaszczykiem i Tomkiem Rubajem. Kolejne miejsca zajmują piloci z aspiracjami do tytułu mistrzowskiego. Cieszy taka rywalizacja i zasługuje na pochwałę.

Florek

Mój przyjaciel Łukasz Florkowski – dziesiąty w tabeli

ogonki

Przesympatyczna para Andrzej Ogonowski i Joasia Biederman

miro

Mirek Hołyś – doskonały pilot i niezawodny kolega

Ale wróćmy do naszej klasy. Dość długo trwało oczekiwanie na starty. Piloci spędzili ten czas na miłych pogawędkach.

piloci

W końcu wystartowaliśmy na konkurencję obszarową z czasem oblotu 4 godz. 15 min. Ponieważ starty nastąpiły późno więc nie należało zwlekać z odejściem na trasę. Tak też zrobiła większość zawodników. Lot do pierwszej strefy na zachód był bajeczny. Pod szlakami cumulusów szybowce mknęły z prędkością 200 km/h. No cóż trzeba tu wspomnieć, że przy takich prędkościach szybowiec Nimbus 4M niczym nie przewyższa ASG 29. Mogę zaryzykować stwierdzenie, że ASG Karola jest nawet lepsze niż Nimbus. Oczywiście lecąc po trasie nie myślę o tym. Dopiero wieczorem analiza wyników przemielonych przez współczynnik nastraja bardziej pesymistycznie. Już po dwóch kominach Łukasz Wójcik zdecydowanie odskakuje ode mnie. Razem z Karolem Staryszakiem mkną zdecydowanie wyżej i szybciej niż pozostała stawka. Zaliczam pierwszą strefę do końca. Miłą niespodzianką jest 3,5 metrowy komin dokładnie na granicy zachodniej pierwszej strefy. Większość zawodników zawinęła nieco wcześniej, stąd samotnie przemierzam trasę drugiego boku. Doipiero przed Wisłą spotykam inne szybowce. Jest chyba nieźle bo stopniowo doganiam tych, którzy byli przede mną. Po minięciu Wisły skręcam zdecydowanie na południe. Tam dorodne chmury dają nawet noszenie 5 metrów na sekundę (!!!). Manewr południowy jest spowodowany rozległą burzą, która uniemożliwiła lot prosto po trasie. Szczęśliwie za nią pojawiają się niewielkie cumulusy, które znaczą nam trasę do drugiej strefy. Łukasz porzuca dwójkę przed strefą w nadziei, że założy w niej w drodze powrotnej. Niestety założenia mijają się z praktyką i ostatecznie nasz Mistrz ląduje na lotnisku bez zaliczenia trzeciej strefy. Bardzo mu współczuje i wierzę, że ten niewielki wypadek przy pracy nie odetnie mu drogi do dobrego miejsca w tych zawodach.

Ja tymczasem przed drugą strefą wykręcam dobrą wysokość, zaliczam strefę i wracam pod chmurki. Niestety one zaczynają się rozpadać. Lecę więc pod „zdechłym” szlakiem, który dale zaledwie podtrzymania. Potem skręcam w kierunku lotniska. Na granicy strefy zakazanej stoją całkiem niezłe chmurki. Łapię tam słabiutki meterek. Po de mną krąży kilka szybowców. One też mają marnie. Kieruję się więc na południe i tam łapię trzy metry. To jest już komin dolotowy. Wykręcam odpowiednią wysokość i bez stresu lecę do ostatniej strefy. Doskonały komputer pokładowy LX 9000 precyzyjnie podaje mi parametry lotu. Bezpiecznie zawijam w strefie i dolatuję do mety. Uzyskuje dziś druga prędkość dnia (126,1 km/h) i drugą odległość (540,4 km). Wygrywa jak zwykle Karol Staryszak – brawo !!!. Trochę dziwi mnie tabela wyników plasująca mnie na 13 miejscu za kolegami, którzy osiągnęli prędkości 116-119 km/h. Mam poczucie, że coś tu nie jest sprawiedliwe. Wszak w powietrzu mój Nimbus 4M w jakikolwiek sposób nie jest lepszy od ASG 29. Przy takich prędkościach przelotowych są to szybowce równorzędne. Zamiast więc szampańskiego humoru z powodu doskonałego wyniku mam odczucie, że cyferki i przeliczniki zabiły efekt sportowej walki. Pozostaje mieć nadzieję, że komisja szybowcowa wyciągnie wnioski z takich zawodów jak nasze i poprawi coś we współczynnikach. W przeciwnym razie przyjdzie mi porzucić marzenia o zbudowaniu w Polsce klasy otwartej z prawdziwego zdarzenia.

Pociechę stanowi możliwość wprowadzenia współczynników zmiennych, zależnych od prędkości dnia. http://www.gliderracing.com/spot/ Obliczając w ten sposób wyniki zajął bym dziś czwarte miejsce, a w klasyfikacji generalnej byłbym ósmy. Mam nadzieję, że od przyszłego roku taki współczynnik będzie stosowany na zawodach w Polsce. W przeciwnym razie klasa otwarta w naszym kraju umrze na kolejne kilka, lub kilkanaście lat.

JK