21.04.2015 – Ósma konkurencja

Kolejny dzień z silnym północnym wiatrem i w związku z tym decyzją organizatora o zakazie balastu wodnego. To już zaczyna być frustrujące…

Ciekawostką jest pierwsza trasa prędkościowa! Dla klasy 15m wyłożony został wielobok z 4 punktami zwrotnymi o długości 314km:
http://soaringspot.com/fcc2015/results/15-meter/task/day8.html

Warunki dzisiejszego dnia były interesujące (to chyba dobre określenie). Wyglądały one tak, jakby większość noszeń warunkowana była falą i wydmuchami ze zboczy. Cumulusy tworzyły się bardzo często w tym samym miejscu, po czym bardzo szybko zanikały, a na ich miejsce wskakiwał nowy cumulus. To wszystko mieszało się zapewne z termiką wygrzaną przez słońce. Postanowiłem dzisiaj trzymać się możliwie wysoko. Na trasę odszedłem z maksymalnej dopuszczalnej wysokości. Lecąc do pierwszego punktu konieczne było przeskoczenie na nawietrzną stronę Klak’a, co pod ten silny wiatr było dużym wyzwaniem, ale udało się dzięki pomocy kilku ciasnych, aczkolwiek silnych kominów. Dalej wzdłuż zbocza szło bardzo dobrze. Z każdego żlebu wywiewało kominy, które ułatwiały mozolny lot pod ten silny wiatr. Wyłożenie trasy pozwalało przez większą część lotu trzymać się nad zboczami, co pozwalało wykorzystywać połączenia takich wydmuchów w locie po prostej. Wolnym, ale po prostej. Nad dolinami za to nierzadko trafiał się rotor z zafalowaniem. Po trzecim punkcie zwrotnym (na zboczu Wielkiej Fatry) skierowałem się na południe i doleciałem do grubych i bardzo świeżo wyglądających cumulusów w okolicy Handlovej. Tam udało się po raz drugi tego dnia uzyskać wysokość bliską maksymalnej dopuszczalnej i wejść pod szlak utworzony prawdopodobnie przez zafalowanie. Doleciałem dzięki niemu praktycznie po prostej aż do Tribec’a z niewielką stratą wysokości. Zaliczenie Zoboru i powrót do Prievidzy udał się bez większych problemów, pomimo testującego cierpliwość silnego czołowo-bocznego wiatru.

Na jutro szykuje się coś poważnego. Planowana jest długa trasa i w związku z tym wczesne starty. Odprawę ogłoszono o godzinie 8:45, zalecono zatankować szybowce jeszcze dzisiaj.