20 maja 2014

Dziś znów dobre prognozy pogodowe. Co prawda jest zagrożenie burzowe ale dopiero popołudniu. Zadaniem dnia jest konkurencja obszarowa z minimalnym czasem oblotu 3 godz. Rzut oka na warunki atmosferyczne i na zadanie rodzi obawy, że możliwe będą kłopoty z czasem, a konkretnie obawa by zbyt szybko nie skończyć konkurencji. Przed startem team spotyka się na pogawędkę.

Team 2

Gliding Team – od lewej: Łukasz Grabowski, Jurek Kolasiński, Łukasz Wójcik

Nasz Mistrz Łukasz Wójcik dzieli się uwagami odnośnie dzisiejszego lotu. Na starcie towarzyszy mu cała rodzina. Najmłodszy członek rodziny Wójcików – Mikołaj cały uśmiechnięty dopinguje swojego Tatę.

Rodzinak

Rodzina w komplecie – Mikołaj (w wózku) swoje imię zawdzięcza mojemu bratankowi Mikołajowi Kolasińskiemu, który zyskał sympatie Łukasza i Lili podczas ubiegłorocznych Mistrzostw Polski w Częstochowie.

W końcu startujemy. Warunki doskonałe – noszenia 3-4 m/sek. Niewiele po otwarciu startu lotnego ruszamy na trasę. Razem z Łukaszem osiągamy szybko pierwszą strefę. Pojawia się myśl by wlecieć w nią nieco głębiej. Może bowiem zabraknąć obszaru w końcówce. Mimo takich ciągotek zawracamy po ok. 15 kilometrach. Jazda do drugiej strefy na zachodzie początkowo pod dorodnymi cumulusami. W rejonie Wisły tworzy się jednak spora „dziura”. Trzeba przeskakiwać obszar bezchmurny długości 30 kilometrów. To dobrze dla mnie bo mój Nimbus lubi długa jazdę po prostej. Dzięki temu odrabiam starty i już równo lecimy dalej z Łukaszem. Oczywiście przy takiej trasie mamy liczne towarzystwo. Migają szybowce Mirka Matkowskiego, Zdzisia Bednarczuka Wiktora Koźlika. Pod dorodnymi cumulusami dolatujemy do końca drugiej strefy. Po nawrotce grupa powiększa się o kolejnych pilotów w tym niekwestionowanego lidera Karola Staryszaka. Pod szlakami dorodnych chmue mkniemy na wschód. Nawet jeśli przecinamy obszary opadu deszczu to nadal świetnie nosi. PO minięciu trawersu lotniska zaczyna być widoczny zasadniczy problem dzisiejszego dnia – około 30 km od lotniska na wschód znajdują się ostatnie chmury. Potem już tylko obszar przykryty cirrusem bez chmur kłębiastych i noszeń. Suniemy więc majestatycznie w kierunku ostatniej strefy. Mój 26 metrowy Nimbus zwiększa swoja przewagę nad osiemnastakami. Powinienem to wykorzystać. Teraz po locie to wiem, ale gdy dotarliśmy do południowego skraju strefy wszyscy jak jeden mąż nawracamy w kierunku lotniska. Przed nami w odległości 25 kilometrów stoją chmury. Trochę żal, że nie wciąłem się w strefę choć na 5 km głębiej – byłoby lepsze miejsce. Ale było by trochę ryzyka czy powrócę do noszeń. Niestety wybrałem opcję bezpieczniejszą i tak jak wszyscy zawróciłem. Tym samym bezpiecznie na 700 metrach dotarłem do komina. W noszeniu 3 m/sek wykręciłem dolot i 7 minut przed czasem dotarłem do mety. Prędkość była dobra, ale przemielona przez współczynnik stje się już mniej atrakcyjna. Ponownie zwyciężył Karol, ale Łukasz zajmując trzecie miejsce umocnił się na pozycji wicelidera.

Lukasz

Lider Teamu – Łukasz Wójcik

Oj nie łatwo sprzeda swoją skórę. Wie o tym także Karol więc dalsza walka zapowiada się bardzo ciekawie.

JK