19 maja 2014 – pierwsza konkurencja

Nareszcie doskonała pogoda cumulusowa. Co prawda noc była dla nas bardzo nerwowa. Całkowita niepewność co do ewentualnej ewakuacji i podziw dla mieszkańców naszej wsi, którzy solidarnie pomagali sobie w przenoszeniu wyposażenia mieszkań na wyższe piętra. Tak, ale to już przeszłość. Wał wytrzymał i ludzie zwyciężyli. Tymczasem dla nas zadaniem dnia był oblot wieloboku 454 km. Przed startem nastroje były bojowe.

grabek

Grabek w tych zawodach startuje na Dianie

Krótki rozbieg i miękki pas startowy powoduje, że zamawiam dziś samolot do holowania. Dzięki temu bezpiecznie wzbijam się w powietrze

jk2

Jurek tuż przed startem

Noszenia od razu bardzo dobre – 2m/sek. Szybowiec dobrze się sprawuje. Odchodzimy na trasę z Łukaszem Wójcikiem dość prędko. Lot do pierwszego punktu idzie dobrze. Doganiamy Janusza Centkę. Potem lecimy już razem. Drugi bok do Wisły daje dobre noszenia. Wychodzę najwyżej i pierwszy przecinam naszą największą rzekę. Za nią przejściowe osłabienie warunków. Całe szczęście to tylko 20 km. Potem znów warunki się poprawiają. Przy drugim punkcie znów świetne noszenia i podstawy do 1800 m. Zaliczamy drugi punkt i gładko dopadamy następny. Potem już tylko myśl do dobrym dolocie. Niestety trochę problemów dostarcza nam wykręcenie właściwej wysokości dolotowej. Ostratecznie lecąc pod szlakiem lekko na południe wypracowujemy sobie wysokość pozwalającą osiągnąć metę. Finiszujemy z Łukaszem jako pierwsi. Za nami melduje się Karol Staryszak. On też dziś zwycięża, Łukasz jest drugi, ja po zweryfikowaniu przez współczynnik lokuję się na 9 miejscu. Pełne wyniki na stronie http://www.soaringspot.com/smpo_2014/results/open/daily/day1.html. Jestem jednak zadowolony – lot miał swoje tempo i dobrze układała się nam współpraca z Łukaszem. Jutro znów polatamy.

JK