18 maja 2014

Dzień treningowy. Były więc działania przy sprzęcie, montaż i pierwsze starty. Także skorzystałem z okazji i wzbiłem się w powietrze. Noszenia zaskoczyły swoją dynamiką sięgając 3 m/sek. Podstawa chmur osiągnęła 1400 m. Lot stał się tez okazją by odbyć patrol nad ternami zagrożonymi powodzią. Latałem więc wzdłuż Sanu i Wisły. Puki co rzeki są w swoich korytach, choć ich bieg utrzymują jedynie wały powodziowe.

powódź z lotu ptaka

Na zdjęciu Wisła w rejonie Tarnobrzega.

Po lotach kolacja i spacer na wały powodziowe. Tam rozmowy z licznymi mieszkańcami. Można namacalnie dotknąć dramatu tych ludzi. Dobrze pamiętają powódź z roku 2001 i 2010. Czego się obawiają ? przede wszystkim tego by wojsko nie przerwało wałów powodziowych (???). Tak tak, mieszkańcy są pewni wałów w tej okolicy, lustro wody nie powinno ich przewyższyć, ale jeśli woda zagrozi Gorzycom i zakładom przemysłowym, które zatrudniają blisko 2500 osób to sztab kryzysowy podejmie decyzję o wysadzeniu wału i zalaniu pobliskich wsi – w tym naszego pensjonatu. Można powiedzieć, że żarty się skończyły. Dziś w nocy nastąpi kulminacja. Na wałach pojawia się młody strażak – miła dziewczyna uspokaja, że tym razem nie powinno być tak źle. Ona jest stąd, na dyżurze już ponad 12 godzin. Czeka ją bezsenna noc.

straż pożarna

Młody strażak dodaje nam otuchy

Przyjeżdża do nas sekretarz gminy Gorzyce pełniący służbę w straży obywatelskiej. Bardzo rzeczowy pan dokładnie referuje aktualną sytuację. Punktem odniesienia jest powódź z 2010 roku. Wtedy fala powodziowa przekroczyła 8,40 metra. Dziś w nocy możemy się spodziewać fali o wysokości 7,50 metrów. Jest więc szansa, że wały wytrzymają.

straż obywatelska

Sekretarz gminy Gorzyce dzieli się z nami doświadczeniem. Grono szybowników wczuwa się w rolę powodzian.

No cóż, puki co Mistrzostwa Polski w Szybownictwie dostarczają nam emocji zupełnie innej natury. Miejmy nadzieją, że noc minie spokojnie i jutro będziemy już emocjonować się podniebnymi zmaganiami.

JK