15.04.2015 – Czwarta konkurencja

Dawno już latanie nie zmęczyło mnie tak mocno jak dzisiaj. Nieco bardziej stabilna masa powietrza, w połączeniu z dość silnym wiatrem powodowały, że kominy były bardzo turbulentne, ciężkie do wycentrowania i bardzo często w pierwszej fazie zachecające do gwałtownego założenia tylko po to, żeby zaraz potem sponiewierać w mocnym duszeniu.

Organizator ponownie postawił na obszarówkę, bardzo podobną do tej wczorajszej, jedynie z pierwszym obszarem przesuniętym nieco na zachód.
Link do konkurencji na Soaring Spot:
http://soaringspot.com/fcc2015/results/15-meter/task/day4.html

Już na początku trasy nie mogłem wycentrować zadowalającego noszenia, co skłoniło mnie do próby wykorzystania zbocza pasma Velka Luka. Jak się potem okazało, była to chyba dobra decyzja, bo przemknąłem szybko wzdłuż całego pasma, na dodatek zyskując nieco wysokości. Nad doliną przed Wielką Fatrą, ku mojemu zaskoczeniu, trafiłem w jeden z silniejszych dzisiaj kominów. Stamtąd doleciałem aż do południowego skraju doliny Żywca, jednak cały czas tracąc wysokość. Wracając męczyłem się w turbulentnych podrygach, nisko nad terenem, tracąc sporo czasu. Dobry komin znalazłem dopiero nad pagórkami w rejonie szczytu Velky Choc. Tam wykrążyłem ubłaganą podstawę, spod której poleciałem nad Tatry Niskie. A stamtąd praktycznie powtórzyłem wczorajszy schemat: Niskie Tatry – Wielka Fatra – Vtacnik i Tribec. Trochę zaczęło mi przeszkadzać nadkładanie drogi lecąc wzdłuż zboczy na dolocie.

Łukasz G.