07.08.2015 – Piąta konkurencja

Latanie w warunkach burzowych bywa szybkie i dynamiczne, ale czasami potrafi spłatać niezłego figla. Jeśli do burz dodać w pakiecie widzialność na poziomie 10km to to już się robi nie lada wyzwanie.

Trzygodzinna obszarówka oznaczała, że prawie na pewno napotkamy burze. Pierwszy opad deszczu trafił się już kilkadziesiąt kilometrów na południe, jednak nie był on groźny. Po jego przeskoczeniu trafiliśmy w dobre warunki i zdecydowaliśmy się wydłużyć lot w pierwszym obszarze na południe, spodziewając się kłopotów w późniejszej części dnia.

Kiedy lecieliśmy na północ, na naszej drodze wybudowała się już solidna burza. Standardom lecącym z przodu udało się przeskoczyć zachodnią stroną i meldowały silne noszenia na czole przed opadem. Zdecydowaliśmy się pójść ich śladami i zaczęliśmy kierować się mocno na zachód. Niestety nie zdążyliśmy – burza szybko przemieszczała się na zachód w stronę TMA Rzymu, a w dodatku rozrosła się do takich rozmiarów, że przelot przez strefę opadu byłby raczej nierozsądny. W związku z tym jedyną opcją było odbicie z powrotem na wschód. Na szczęście w rejonie lotniska się uspokoiło, na Terminillo zamiast deszczu znowu padało słońce i po chwili udało się znaleźć noszenie umożliwiające kontynuowanie lotu. Kosztowało to nas jednak sporo czasu.
Kolejną stratę spowodowało już nie pracujące czoło burzy w rejonie Spoleto. Podlecieliśmy do chmur z jeszcze dobrze wyglądającymi podstawami u progu opadu, które nas jednak zawiodły. Musieliśmy się wrócić do noszeń, które wcześniej puszczaliśmy. To był zdecydowanie jeden z tych lotów, o których chce się jak najszybciej zapomnieć.