06.08.2015 – Czwarta konkurencja

Chyba nie polubię rejonu na północny zachód od Rieti. Kolejny raz ostatni punkt trasy został wyłożony w tym kierunku, dzisiaj oznaczało to lot na odległość 90km od lotniska pod bezchmurnym niebem.

Ogólnie rzecz biorąc warunki były bardzo podobne do wczorajszych. Ta sama adwekcja, podobny kierunek i prędkość wiatru, podobne wysokości podstaw cumulusów. Troszkę mniej było szlaków, ale za to w kilku miejscach konwergencja pozwalała wyjść dużo wyżej niż podstawy chmur wytworzonych typową termiką.

Zawracając na północnym punkcie trasy (Fossato) mieliśmy sporą przewagę nad pozostałymi szybowcami z naszej klasy. W locie na południe sytuacja pogarszała się, co sugerowało, że przewaga ta będzie rosnąć. Noszenia zaczęły słabnąć, chmury zanikać. Po zawróceniu na północny zachód przed doliną Terni czekał nas już tylko lot na bezchmurnej. Niestety rozbijały koncepcję nam ciągle zawodzące miejsca, w których po doświadczeniach z dni poprzednich spodziewaliśmy się dobrych noszeń. Analiza zapisu lotów zawodników, którzy osiągnęli lepsze wyniki jeszcze bardziej psuje humor – łapali oni bardzo silne noszenia właśnie w tych samych miejscach, ale na przykład 15 minut później. Osobiście nie przepadam za zrzucaniem winy za kiepski wynik stwierdzeniem „nie trafiliśmy w fazę”, ale dzisiaj naprawdę wszystko wskazuje na to, że tak właśnie było.