05.08.2015 – Trzecia konkurencja

Dzisiaj był bardzo ciekawy dzień. Zamiast oczekiwanej słabej termiki bezchmurnej mieliśmy przyjemność śmigać pod szlakami o podstawach sięgających nierzadko 3200m. Lubię kiedy prognozy nie sprawdzają się w takim kierunku.
Wiatr wiał z północnego wschodu, a to za sprawą niżu, który rozwinął się nad Morzem Śródziemnym i tam sobie wiruje. Wszystko wskazuje na to, że niż ten zabawi tam jeszcze trochę.

W związku z kierunkiem wiatru należało ponownie trzymać się wysoko, co dzisiaj wcale nie było takie trudne. Łącząc torem lotu układające się w połączenia chmury i zamglenia dało się pokonywać duże odległości z niewielkimi stratami wysokości. Nawet miałem okazję odczuć chłód (pierwszy raz od kiedy tu jesteśmy) wprawiając kolegów oczekujących na ziemi w uzasadnioną złość.

Jestem zadowolony w zasadzie z większości lotu, nie wyszedł mi niestety ostatni bok. Podobnie do dnia wczorajszego, ostatni punkt trasy został wyłożony w rejonie jeziora Lago di Corbara. I podobnie jak wczoraj, prawie nie było tam cumulusów, jedynie drobne zamglenia i fractusy. Po drodze do ostatniego punktu termika bezchmurna podtrzymywała całkiem dobrze, toteż sądziłem, że po punkcie uda się trafić dobry komin nad pagórkami na południe od jeziora. Niestety dzisiaj te pagórki nie pracowały tak dobrze, najpewniej ze względu na większą składową wiatru ze wschodu. Dopiero po dość mocnym odbiciu w prawo i nadłożeniu drogi znalazłem słaby komin, w którym wyrobiłem dolot. Grupka szybowców lecących z tyłu złapała silniejsze noszenie i dzięki temu nie musieli nadkładać drogi. Straciłem tym manewrem około 5 minut. Może jutro będzie lepiej.