04.08.2015 – Druga konkurencja

„No to dzisiaj chyba wstydu nie będzie” – takimi słowami Jędrek podsumował dzisiejszy lot. I rzeczywiście wyszło nie najgorzej.
Wiatry wiały w dalszym ciągu z tych gorszych kierunków, ale były nieco słabsze niż wczoraj. Korzystnym czynnikiem była także mniejsza wilgotność powietrza. Podstawy chmur sięgały 2700m. Organizatorzy postanowili już nie wysyłać nas daleko na wschód. Co ciekawe, zarówno w klasie Standard jak i 15m najlepsze prędkości średnie zrobili zawodnicy z Nowej Zelandii, latający poza konkursem, którzy wybrali lot wschodnią stroną wzdłuż masywów Gran Sasso, Gorzano oraz Vettore, które dzisiaj pracowały całkiem dobrze. Najwyraźniej dzisiaj wyłożenie trasy po wschodniej stronie byłoby bardziej uzasadnione niż wczoraj, no ale bycie mądrym po fakcie to nie sztuka.
Myśmy z Jędrkiem wybrali lot tradycyjny wzdłuż pasm w zachodniej części obszaru i przyjęliśmy taktykę trzymania się wysoko, lecąc pod chmurami, prawie jak nad terenem płaskim. Lecieliśmy i tak wzdłuż pasm górskich, bo jak można by się było spodziewać, chmury te najczęściej tworzyły się nad grzbietami, ale testowanie zboczy na niskich wysokościach nie byłoby dobrym pomysłem.
Końcówka trasy została wysunięta na północny zachód, nad niskimi pagórkami w okolicach jeziora Lago di Corbara. Nie było w tamtym rejonie cumulusów, ale termika bezchmurna bardzo dobrze pracowała, po dwóch „podkrętkach” i krótkim locie po prostej mieliśmy już bardzo duży zapas wysokości na dolot do lotniska. Sądziłem nawet, że trochę przesadziliśmy, ale sporo z tego zapasu rozmieniliśmy na drobne przelatując przez rozległy obszar duszeń nad doliną Terni. Lot na opcję „się wyrobi” by dzisiaj nie wyszedł.