03.08.2015 – Pierwsza konkurencja

Pierwszy dzień nie należał do łatwych. Już na treningu mieliśmy okazję zrozumieć, że przy wschodnich odchyłkach wiatrów latanie tutaj staje się nieco trudniejsze. Dzieje się tak dlatego, że zbocza nasłonecznione nie są nawietrznymi oraz że wschodnia bryza od Adriatyku wchodzi głęboko w ląd serwując wilgotne i chłodniejsze powietrze. Lokalni piloci w trakcie treningu przy wschodnich odchyłkach wiatru doradzali „stay high and don’t go east”. OK, ale co jeśli nie mamy wpływu na trasę? Drugi punkt dzisiejszego zadania to jeden z najbardziej wysuniętych na południowy wschód. No trudno. Mieliśmy okazję potrenować latanie nisko, na żaglu na zboczach, które do tej pory istniały tylko jako te „po złej stronie”. Czasami nosiło po prostu nad doliną, gdzie dopiero zwiane ciepłe powietrze z nasłonecznionego zbocza miało szansę uformować regularny komin.

Linia  z drugiego do trzeciego punktu zwrotnego (z południa na północ) przebiegała przez pasma i szczyty o wysokościach powyżej 2500m, zazwyczaj wspaniale noszących, ale przy zachodniej, lub południowo zachodniej adwekcji. Dzisiaj tam było widać złowrogie „czapki” przewalających się i spływających do dolin chmur.

W związku z tym trzeba było nadłożyć mnóstwo drogi lecąc z powrotem przez okolice Avezzano, dalej przez dolinę Rieti i dopiero stamtąd na północny wschód. Tam nie było wcale lepiej – wiatr wiał wzdłuż zboczy nie dając szansy na typowy dla tego rejonu lot na niskich wysokościach. Na szczęście dało się lecieć wzdłuż dolin, a w rejonie punktu trafiło się nawet drobne zafalowanie. Lot w stronę powrotną był już w zasadzie tylko usilnym utrzymywaniem się w powietrzu z krążeniem w czym popadnie. W rejonie Spoleto udało się znowu podnieść nieco wyżej, co pozwoliło na przeskoczenie do doliny Terni. Był to manewr w zasadzie bez nadziei – przeskok na zawietrzną, nachylenie terenu po drugiej stronie doliny zbyt małe, aby przy słabnącym wieczornym wietrze wytworzyć żagiel. Liczyłem na zaliczenie punktu i spłynięcie w stronę lotniska w Terni – może trafi się jeszcze coś nad doliną. Niestety przeskok do doliny zabrał trochę wysokości, do lotniska bym raczej nie dociągnął. Musiałem siadać przy punkcie. Zabrakło 35 kilometrów do Rieti.